یادگیری زبان انگلیسی بدون سفر به خارج از ایران

بی‌شک زندگی در خارج از ایران بهترین روش برای یادگیری سریع زبان انگلیسی است. وقتی در محیطی زندگی کنید که از همه سو در محاصره یک‌زبان قرارگرفته‌اید بی‌شک موقعیت‌های یادگیری و تمرین نیز بی‌شمار خواهند بود. لیکن مسئله این است که بسیاری از افراد امکان سفر به یک کشور خارجی را حتی برای یک‌بار در زندگی‌شان ندارند تا چه رسد به زندگی در یک کشور خارجی!

 

حال چگونه می‌توانیم بدون داشتن وقت، پول و ترک کشور، خانه و یا حتی رختخوابمان خودمان را در محیط انگلیسی‌زبان غرق کنیم؟

کلید این معما این است که باید خودمان را در موقعیتی قرار دهیم که یادگیری زبان انگلیسی در این‌چنین موقعیتی گریزناپذیر باشد. حال می‌پرسید چگونه؟

 

برای این منظور به ۱۲ روش می‌پردازم که با بکار گیری آن‌ها نتایجی شگفت خواهید گرفت:

۱- فن‌آوری را به خدمت بگیرید.
شاید در حال حاضر در کشور انگلستان یا آمریکا زندگی نمی‌کنید اما هنوز کامپیوتر شما بویی از این قضیه نبرده است! با تغییر تنظیمات گوشی، دوربین، کامپیوتر و تلویزیون خود به زبان انگلیسی خود را بیشتر در محاصره زبان انگلیسی قرار دهید.

 

۲- اوقات فراغت خود را مثل بومی‌های انگلیسی پرکنید.
همه ما به استراحت نیازمندیم، اما چرا اوقات استراحتمان را به فرصتی برای یادگیری تبدیل نکنیم؟ به‌جای آنکه روی مبل لم بدهیم و به تماشای سریالهای بی‌محتوا بپردازیم می‌توانیم یک برنامه یا فیلم زبان‌اصلی را تماشا کنیم.

می‌توانید از افراد انگلیسی‌زبان برای معرفی بهترین برنامه‌ها و سریالهای تلویزیونی کمک بگیرید و با در اینترنت جستجو کنید. شبکه‌های انگلیسی‌زبان تلویزیون نیز برای شروع گزینه‌های مناسبی هستند.

 

۳- اخبار و وقایع روز را دنبال کنید.
یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری زبان آن است که در جریان آخرین اخبار قرارگرفته و از همان لغات و اصطلاحاتی استفاده کنیم که بومی زبان‌ها در این زمینه به کار می‌برند. برای این منظور لزومی ندارد حتماً در یک کشور انگلیسی‌زبان زندگی کنید. شما به‌راحتی می‌توانید از منابع خبری آنلاین استفاده کنید.

 

۴- یک پارتنر (دوست) مکالمه پیدا کنید.
یک دوست انگلیسی‌زبان پیدا کنید. ایجاد مکالمات دوستانه به شما کمک می‌کند تا اصطلاحات روزمره را آموخته و فهم خود را از یک فرهنگ تعمیق ببخشید. این امر انگیزه‌بخش نیز هست زیرا مجبور می‌شوید هفته‌ای یک یا دو بار تمام مهارت‌های زبان خود را در ایجاد رابطه به کار ببرید.
برای پیدا کردن چنین فردی می‌توانید از دوستان یا آشنایان خود کمک بگیرید. همچنین با مراجعه به سایت‌هایی مثل coffee و lingoglobe یا my language exchange می‌توانید افراد انگلیسی‌زبان فراوانی را پیدا کنید.

 

۵- در یک انجمن مکالمه ثبت‌نام کنید.
شرکت در انجمن مکالمه نیز فرصتی است برای تمرین مهارت‌های مکالمه و نیز یادگیری لغات و اصطلاحات جدید. در این انجمن‌ها افراد بسیار زیادی هستند که حاضرند با معرفی منابع و ارائه اطلاعات در مورد نحوه یادگیری زبان به شما کمک کنند و همچنین می‌توانید از سایت Meet up کمک بگیرید.

راه دیگر این است که خودتان یک انجمن راه‌اندازی کنید یا با شرکت در انجمن سایت دکتر زبان افراد مشتاق زیادی را پیدا کنید که مشتاق یادگیری زبان انگلیسی هستند.

 

۶- اشیاء منزل را نام‌گذاری کنید.
نام انگلیسی وسایلی که دائماً با آن‌ها سروکار دارید را روی کاغذ نوشته و روی هرکدام بچسبانید. هر چه بیشتر این کلمات را می‌بینید انگیزه بیشتری برای استفاده از آن‌ها پیدا می‌کنید. به این صورت زبان انگلیسی بخشی از زندگی‌تان خواهد شد. البته حتماً قبل از چسباندن برچسب روی وسایل از هم‌اتاقی و یا همسرتان اجازه بگیرید!!!

 

۷- از خودتان پذیرایی کنید.
همه ما به غذا خوردن نیازمندیم و از آن لذت می‌بریم. از آنجائی که غذا عاملی مهم در تمام فرهنگ‌های جهان است لذا می‌تواند به‌عنوان پلی مؤثر درزمینهٔ یادگیری زبان عمل کند.

 

با یک کتاب آشپزی شروع کنید.

 

یک کتاب آشپزی به زبان انگلیسی در خصوص طرز تهیه غذاهای انگلیسی یا آمریکایی تهیه کنید. به‌این‌ترتیب درک بهتری از زبان و فرهنگ مردم این کشورها به دست می‌آورید. دستورالعمل‌های آنلاین در خصوص طرز تهیه خوراکی‌ها را دنبال کنید.

 

به‌این‌ترتیب لغاتی را که برای تهیه یک خوراکی نیازمندید فرامی‌گیرید یا می‌توانید یک رستوران پیدا کنید که غذاهای خارجی تهیه می‌کند و طرز تهیه غذاها را آموزش ببینید.

 

۸- امور روزمره‌تان را به زبان انگلیسی انجام دهید.
در حین خرید، بردن لباس به خشک‌شویی و دیگر امور روزمره به تمرین زبان انگلیسی بپردازید. شاید بتوانید یک رستوران، سوپر مارکت، کافی‌شاپ و یا مکانی را پیدا کنید که کارکنان آن به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. با تبدیل این موقعیت به یادگیری می‌توانید دوستان جدیدی نیز پیدا کنید.

 

۹- برای کمک به دیگران داوطلب شوید.
سازمان‌هایی را بیابید که برای کمک به افراد انگلیسی‌زبان نیاز به افراد داوطلب دارند. شاید هلال‌احمر، مدارس، مؤسسات غیرانتفاعی، کتابخانه‌ها، مساجد و بهداری‌ها مکان‌هایی باشند که به کمک داوطلبانه شما نیازمند باشند.

 

۱۰- از یادگیری لذت ببرید!

بهترین راه برای استمرار یادگیری آن است که از آن لذت ببرید. راه‌هایی را پیدا کنید که در حین یادگیری زبان انگلیسی به انجام سرگرمی‌هایتان نیز بپردازید. مثلاً کتاب خواندن، آواز خواندن و … همچنین می‌توانید در مورد سرگرمی‌های موردعلاقه خود از مقالات و فیلم‌های در این زمینه استفاده کنید. اگر از بازی‌های انگلیسی لذت می‌برید از اپلیکیشن ها و بازی‌های آنلاین انگلیسی استفاده کنید.

 

خلاصه اینکه بهترین روش برای آنکه خودتان را در زبان انگلیسی غرق کنید آن است که هر آنچه را به‌طور روزمره انجام می‌دهید با زبان انگلیسی پیوند دهید.

 

۱۱- شغل خود را به فرصتی برای یادگیری زبان انگلیسی تبدیل کنید.
احتمالاً بیشتر وقت شما صرف کارتان می‌شود. بنابراین می‌توانید این فرصت را به فرصتی طلایی برای یادگیری تبدیل کنید.
برای این منظور می‌توانید از همان صبح که رفتن به محل کارتان را آغاز می‌کنید به موسیقی یا اخبار انگلیسی گوش کنید.
اگر به دنبال کار هستید رستوران‌ها، شرکت‌ها و فروشگاه‌هایی که کارکنان آن انگلیسی‌زبان هستند را از دست ندهید. همچنین می‌توانید موارد مرتبط باکارتان را در اینترنت به زبان انگلیسی جستجو کنید. از دوره‌هایی که شرکتتان برای آموزش زبان انگلیسی کارکنان برگزار می‌کند استقبال کنید.

 

۱۲- افکارتان را ثبت کنید.

670px-Create-and-Write-in-a-Spy-Diary-Step-4

 

داستان‌های کوتاه بنویسید، نظر خود را در مورد روز کاری خود بنویسید، میزان پیشرفت خود را بنویسید و …

 

امیدوارم با بکار بستن حداقل تعدادی از راهکارهای فوق بتوانید تغییری ملموس در پیشرفت خود درزمینهٔ یادگیری زبان انگلیسی ایجاد کنید.

 

 

 

کتاب اسپیکینگ تیک آف

پرکاربردترین جملات انگلیسی در زندگی روزمره

 

 

 

 

 

5 دیدگاه برای “یادگیری زبان انگلیسی بدون سفر به خارج از ایران

  1. سلام
    از اينكه به فكر ما هستين و اهميت ميدين سپاسگذارم . واقعيتهايى را كه عنوان كردين و ما خيلى كم به آنها عمل ميكنيم . من خودم خيلى دوست دارم بتونم درست صحبت كنم ولى نميشه با اينكه دانشجوى زبان هستم فقط آنقدر وقت ميكنم كه كتابهايم را بخوانم ولى دريغ از يك متن درست كه بتونم بگم!!!!!

  2. آقا مرسی مقاله بسیار خوبی بود آرزوی تندرستی برای شما دارم .

  3. یک دنیا ممنونم از سایت خوبتون.من از مخاطبین سایت شما هستم و همیشه به سایتتون سر میزنم.یه خسته نباشید حسابی به همه دست اندرکارانتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.