آزمون دولینگو Duolingo در یک نگاه

دولینگو یک آزمون زبان انگلیسیِ آنلاین است. با توجه به شرایط شیوع همه‌گیر، این آزمون مورد توجه بیش‌تری هم قرار گرفته است.

 

به طور کلی دانشگاه‌ها و سازمان‌های متعددی اعتبارِ این آزمون را برای اطلاع از سطح مهارت‌های زبانیِ شما پذیرفته‌اند. به عنوان مثال هاروارد Harvard یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها در تمام دنیا، نمره 125 دولینگو DET را برای پذیرش دانشجو در نظر گرفته است.

 

در این متن سعی می‌کنیم از کلیات این آزمون انگلیسی آنلاین باخبر کنیم. سعی می‌کنیم سوالاتِ کلی شما را تا انتهای متن پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

 

 

دولینگو Dulingo چیست؟

 

آزمون دولینگو Duolingo در یک نگاه

 

این سرویس در واقع یک وبسایت زبان‌آموزی، اپلیکیشن موبایل و آزمون تعیین مهارت زبان به صورت آنلاین است. کاربران فعال ماهیانه 40 میلیون نفر هستند که اقبالِ عموم از این پلتفرم را خبر می‌دهد. ایده راه‌اندازی به 2009 توسط پروفسور دانشگاه CMU، لویز فَن آن Luis Von Ahn باز می‌گردد. بیش از این وارد تاریخچه نمی‌شویم. هدف این متن بررسی بخشی از این موسسه، یعنی آزمونِ تعیین سطح مهارت زبان انگلیسی DET است. اصطلاح DET‌ به معنی Duolingo English Test است.

 

 

آزمون دولینگو به چه صورت برگزار می‌شود؟

شما در هر کجای دنیا که هستید،‌ از طریق اتصال به اینترنت قادر به شرکت در این آزمون هستید. مشخصا اولین سوالی که برای کاربر ایرانی پیش می‌آید نحوه پرداخت است. پرداختِ 49 دلاری شرکت در این آزمون از طریق کارت‌های اعتباری امکان‌پذیر است؛ شما می‌توانید از طریق سایت‌های واسطه، بلیط شرکت در آزمون دولینگو را با پرداختِ‌ ریالی، خریداری کنید. از تاریخ خرید تا سه ماه فرصت دارید تا اقدام به شرکت در آزمون کنید. تا دوبار در ماه امکان شرکت در آزمون وجود دارد. دولینگو برای آزمون خود استانداردهای مشخصی دارد که در ادامه به اساسی‌ترین‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت.

 

قوانین و مقررات شرکت در آزمون آنلاین دولینگو

شما نیاز به یک PC یا لپ‌تاپ دارید که به اینترنت متصل شده باشد. همچنین یک وب‌کم و میکروفون از ضرورت‌های این آزمون است. برای شناسایی و هویت‌سنجی، پاسپورت، گواهی‌نامه رانندگی یا کارتِ ملی در دست داشته باشید.

 

وب‌کم لپ‌تاپ و میکروفون داخلی built-in-mic کفایت می‌کند. در صورتی که وب‌کم شما بالای صفحه نمایش نباشد، باید هم سطح همان قرار دهید تا چشم شما مدام رو به روی صفحه نمایش باشد.

 

نکته دیگر تشخیص تمام گردیِ‌ صورت و گوش‌های کاربر است. گوش‌ها نباید توسط مو، کلاه، روسری یا هر پوشش دیگری، پنهان شده باشند. مشخصا نباید از عینک آفتابی استفاده کنید. شما حق ندارید از هیچ‌گونه وسیله نظیر هدفون در گوش خود استفاده کنید.

 

چشم شما مدام باید رو به صفحه نمایش باشد. گاها می‌توانید برای تایپ به صفحه کلید نگاهی داشته باشید. همراه داشتن دستگاه‌هایی نظیر تلفن همراه، یادداشت برداری یا کتاب در حین آزمون، موجب رد شما خواهد شد و هیچ هزینه‌ای بازگشت داده نمی‌شود.

 

باید در اتاقی ساکت و دارای نور کافی به تنهایی روبروی وب‌کم حاضر باشید. در طول مدت تست که حدودا 60 دقیقه است به هیچ وجه پنجره آزمون را رها نکنید. افزونه‌هایِ مرورگر خود را نظیر grammerly و check spell را غیرفعال کنید.

 

 

اعتبار آزمون دولینگو Duolingo

آزمون دولینگو Duolingo در یک نگاه

 

این آزمون در بیش از 3000 موسسه و دانشگاه پذیرفته شده است. نمره این آزمون از 10 تا 160 خواهد بود. بر اساس یک تخمین،‌ نمره 125 تا 130 معادل 7.5 و 155 تا 160 معادل نمره 9 آیتلس IELTS است. اعتبار آزمون به حدی است که دانشگاه‌هایی نظیر هاروارد و کمبریج،‌ دولینگو را قبول دارند. برای ورود به هاروارد نمره 125 حد قبولی به حساب می‌آید. لیست بلندبالایی از موسسات و دانشگاه‌ها را در این لینک مشاهده کنید.

 

نحوه شروع آزمون دولینگو

اولین گام یک ست‌آپ 5 دقیقه‌ای است که به شما اجازه می‌دهد که آزمون را پیش از خرید تست کنید. بعد از پرداخت و آمادگی برای شروع، دستورالعمل برای دانلود اپلیکیشن برای شما ارسال می‌شود. پیش‌نیازها مثل میکروفون، دوربین و هویت‌سنجی کارت شناسایی انجام می‌شوند. دولینگو قوانین و مقرارت آزمون را گام به گام برای شما شرح خواهد داد.

 

 

ساختار آزمون دولینگو

مهارت‌های زبانیِ شما در چهار بخش: خواندن Reading، شنیدن Listening، نوشتن Writing و حرف زدن Speaking مورد آزمون قرار می‌گیرند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد آزمون دولینگو آداپتیو Adaptive بودن آن است. بر اساس این ویژگی، درجه سختیِ سوالی که برای شما به نمایش گذاشته می‌شود بر اساس عملکرد شما روی سوال قبلی طراحی شده است. همین ساختار باعث شده تا آزمون اعتبار بالایی در بین دانشگاهیان پیدا کند و سطح واقعیِ‌ افراد تست شود.

 

 

در آزمون دولینگو ممکن است از شما خواسته شود:‌

  • عبارتی که برای شما خوانده می‌شود و می‌شنوید را تایپ کنید
  • آنچه در تصویر رخ می‌دهد را بنویسید.
  • با صدای واضح به سوالات پاسخ دهید.
  • کلمات انگلیسی درست را انتخاب کنید.
  • یک جمله را کامل کنید.
  • عبارتی را بلند بخوانید.
  • به سوالات نوشتاری پاسخ دهید.

 

نمره آزمونِ دولینگوی شما توسط هوش مصنوعی مشخص می‌شود. اما بهرحال یک ناظر نسخه‌ای از آزمون شما را بعد از تکمیل شدن، مشاهده خواهد کرد. 48 ساعت بعد نمره‌ای بین 10 تا 160 به شما اختصاص داده می‌شود.

 

بعد از پایان آزمون آداپتیو، از شما خواسته می‌شود تا یک مصاحبه ویدیویی را ضبط کنید و یک نمونه نوشتاری از خود را مطابق با اصول آزمون ارسال کنید. این بخش از آزمون بدون امتیاز است، اما برای هر موسسه یا دانشگاهی که امتیاز شما را دریافت کرده است، قابل دسترسی خواهد بود.

 

 

مصاحبه ویدیویی آزمون دولینگو

از بین دو موضوعی که به شما داده می‌شود انتخاب و درباره آن یک تا سه دقیقه ویدیویی ضبط خواهید کرد. مثلا:

  1. به نظر شما والدین باید مسئولیتِ مشکلاتی که فرزندانِ آن‌ها در مدرسه یا محیط‌های عمومی ایجاد می‌کنند را به عهده بگیرند؟ دلیل خود را توضیح دهید.
  2. چه چیزی را در رابطه با شخصیتِ خود می‌پسندید؟ این کیفیت چگونه به موفقیت شما کمک کرده یا باعث شده دوست خوبی برای دیگران باشید؟ آیا این کیفیتی است که هرکسی باید داشته باشد؟

 

آزمون نوشتن نظرات در دولینگو

به مانند مصاحبه ویدیویی یکی از دو موضوع را انتخاب می‌کنید و 3 تا 5 دقیقه درباره آن خواهید نوشت. مثلا:

1- بر روی چه کسی در زندگی‌تان اثرگذار بوده‌اید؟ چه اثری گذاشته‌اید و چگونه؟

2- آخرین باری که در طبیعت لذت برده‌اید را توصیف کنید. به نظر شما افراد باید زمان بیش‌تری را در محیط‌های سرباز طی کنند؟ این کار چه اثری در کیفیتِ زندگی آنان خواهد داشت؟

 

 

تفاوت Duolingo با آزمون TOEFL

آزمون دولینگو Duolingo در یک نگاه

 

آزمون Test Of English as a Foreign Language یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است. هرچند که دولینگو هنوز به گستردگی این آزمون نرسیده، اما با توجه به اعتبار آن برای موسسه‌ها و دانشگاه‌های معتبر،‌ روز به روز در حال توسعه است. تفاوت‌های اساسی دولینگو با تافل چیست؟

 

شما می‌توانید در دولینگو Duolingo، به راحتی و از خانه شرکت کنید. آزمون TOEFL چیزی در حدود 200 تا 250 دلار است، در صورتی که برای آزمون دولینگو فقط 49 دلار پرداخت خواهید کرد. همچنین برای ارسال تافل، بعد از چهار بار ارسال، باید هزینه مازاد 20 دلار را پرداخت کنید.

 

مدت زمان آزمون دولینگو چیزی در حدود 45 دقیقه تا یکساعت است. این در حالی است که برای آزمون تافل سه ساعت زمان لازم است. 48 ساعت بعد از آزمون نتیجه به شما اعلام خواهد شد. تافل حداقل 10 روز بعد نتایج را اعلام می‌کند. با وجود ویدیو و متن نهایی که در پروفایل شما ثبت خواهد شد، افرادی که قرار است از شما مصاحبه‌ای داشته باشند، دید بهتری به شما خواهند داشت و اینطور نیست که فقط یک نمره خام از شما باقی بماند. شما می‌توانید در خود وبسایت دولینگو، بارها نمونه‌هایی از آزمون را رایگان امتحان کنید.

 

 

سخن نهایی درباره آزمون معتبر دولینگو زبان انگلیسی

 

همانطور که می‌دانید موسسات و دانشگاه‌ها برای تایید مهارت زبان شما، به آزمون‌های معتبر رجوع می‌کنند. اکثرا با آزمون‌های مختلفی نظیر آیلتس و تافل آشنا هستند. یکی از آزمون‌های تشخیص مهارتِ زبان انگلیسی که روز به روز در حال کسب اعتبار است،‌ دولینگو Duolingo است. این آزمون آنلاین در دوران شیوعِ همه‌گیر ویروس کرونا، حتی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. هزینه کمتر، عدم نیاز به حضور فیزیکی و مقرراتِ حرفه‌ای برای جلوگیری از هرگونه تقلب، باعث شده تا اعتبار این آزمون در بین موسسات و دانشگاه‌ها بالا رود.

 

شما پیش از مکاتبه با موسسه یا دانشگاه مورد نظر خود، می‌توانید از طریق وبسایت دولینگو جستجو کنید و از تاییدِ مدرک آن باخبر شوید. همچنین در صورت نیاز مکاتبه کنید و از معتبر بودن نمره دولینگو در آن موسسه باخبر شوید. بیش از 3000 موسسه و دانشگاه معتبر،‌ آزمون تشخیص مهارت زبان انگلیسی دولینگو را پذیرفته‌اند و روز به روز بر این تعداد افزوده می‌شود. بعد از دریافت نمره،‌ تا دو سال اعتبار خواهد داشت. دوبار در ماه امکان شرکت در این آزمون را دارید.

 

یکی از مشخصه‌های بخصوص در این آزمون آداپتیو Adaptive بودن آن است که مهارتِ زبانی شما را در سطح واقعی خواهد سنجید. شما مطابق با پاسخی که می‌دهید به سوال سخت‌تر می‌روید یا به پرسشی آسان‌تر باز خواهید گشت. همچنین با وجود ضبط یک مصاحبه ویدیویی و ثبت یک متن، توانایی‌ها و شخصیتِ شما برای جایی که قرار است نمره خود را ارسال کنید با سر و شکلی بهتر به نمایش در خواهد آمد. نظر شما چیست؟‌ به نظر شما دلایل افزایش اعتبار و محبوبیت این آزمون طی سال‌های اخیر در چه بوده است؟

 

 

 

 

یک دیدگاه برای “آزمون دولینگو Duolingo در یک نگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.