همه چیز درباره آزمون ماک آیلتس

آزمون ماک آیلتس (IELTS Mock) شبیه سازی سوالات، محیط و نحوه برگزاری آزمون اصلی آیلتس هست. در آزمون ماک، همه 4 مهارت آیلتس سنجیده میشه تا کاندیدیت (یا همون آزمون دهنده) با اتمسفر استاندارد این آزمون بین‌المللی آشنا بشه و استرس‌هاش پایین بیاد.

 

این آزمون در موسسات مختلف و در اکثر استان‌های کشور برگزار میشه؛ با این حال، کیفیت برگزاری و سنجش آزمون بسیار متفاوته و تنها چند مرکز خاص هستن که آزمون ماک آیلتس رو در سطح بالا و شبیه به آزمون اصلی برگزار می‌کنن.

 

توی این مقاله قصد داریم به آزمون ماک آیلتس به صورت مفصل بپردازیم، جواب سوال‌های رایج درباره این آزمونو بدیم و شمارو با نحوه پیدا کردن محل برگزاری و هزینه‌ها آشنا کنیم.

 

همه چیز درباره آزمون ماک آیلتس

 

آزمون ماک آیلتس چیست؟

 

اول اینکه، آزمون آکادمیک یا جنرال آیلتس یه آزمون تعیین سطح شخص از نظر سواد انگلیسی هست که در چهار مهارت زیر برگزار میشه

 

  • گفتاری یا اسپیکینگ (Speaking)
  • شنیداری یا لسنینگ (Listening)
  • نوشتاری یا رایتینگ (Writing)
  • خواندن یا ریدینگ (Reading)

 

آزمون آیلتس برای سال‌های ساله که برگزار میشه و تقریبا همه کشورها و موسسات آموزشی اونو قبول دارن. بنابراین، سال به سال این آزمون سخت‌تر به نظر میاد، هرچند چهارچوب و سطح فنی آزمون تقریبا ثابته و این سوالات و محتواها هستن که تغییر می‌کنن.

 

برای کم کردن استرس آزمون و آشنا شدن با شیوه برگزاری و هر چیز دیگه‌ای که لازم هست شخص درباره آزمون آیلتس بدونه، آزمون ماک یا Mack Test به وجود اومده. آزمون ماک آیلتس تقریبا همون آزمون آیلتس هست که به صورت غیررسمی و با کیفیت نسبتا پایین‌تری برگزار میشه.

 

توی آزمون ماک آیلتس شما تمام 4 مهارت اصلی رو امتحان میدید و سوالات بخش لسنینگ و ریدینگ نمونه‌هایی انتخابی از آزمون‌های قبلی آیلتس هستن. بخش اسپیکینگ آزمون ماک آیلتس هم توسط یک متخصص زبان انگلیسی برگزار میشه (هرچند با کیفیتی پایین‌تر از آزمون اصلی).

 

 

 

چرا باید آزمون ماک آیلتس شرکت کنم؟

خیلی ساده‌س، برای اینکه خودتو با شرایط و شیوه انجام آزمون اصلی وفق بدی. در آزمون آیلتس شما فرصت اشتباه کردن و تجربه موقعیت رو ندارید. برای همین، بهتره قبل از ورود به آزمون اصلی یه آزمون ماک آیلتس بدید و با زیر و بم این آزمون از نزدیک آشنا بشید.

 

از نظر روانشناسی، شرکت در آزمون ماک باعث میشه شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید، چونکه دیگه محیط آزمون و شرایط برگزاری اون براتون غریبه نیست و واکنش سریع‌تری به هر سوال، بخش و نحوه انجام مرحله به مرحله آزمون IELTS دارید.

 

علاوه بر این، آزمون ماک، از همون سوالاتی استفاده میکنه که استاندارد آیلتس هست. واسه همین، شما با نحوه سوال دهی و سختی هر بخش از سوالات آشنا میشید. مهم‌تر اینکه، توی آزمون ماک IELTS شما مدیریت زمان رو یاد می‌گیرید که یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای موفقیت در آزمون آیلتس هست.

 

بخش‌های مختلف آزمون ماک آیلتس

 

همه چیز درباره آزمون ماک آیلتس

 

همونطور که گفتیم، آزمون ماک شبیه‌ سازی آزمون اصلیه، بنابراین، از همون قواعد پیروی می‌کنه. باهم، بخش‌های مختلف آزمون و زمان‌بندی انجام اونهارو مرور می‌کنیم.

 

  • آزمون کتبی با Listening شروع میشه و 40 تا سوال داره که باید در 30 دقیقه پاسخ بدید. یه 10 دقیقه هم فرصت انتقال جواب‌ها به پاسخنامه رو دارید (البته این 10 دقیقه هم میتونه صرف جواب دادن به سوالات بشه).

 

  • بخش ریدینگ که در ادامه میاد از لسنینگ سخت‌تر هست و افراد معمولا با برنامه‌ریزی زمانی این بخش مشکل دارن و اکثرا وقت کم میارن. سعی کنید یک متد برای خودتون پیدا کنید که با سبک پاسخ‌دهی شما سازگار باشه. این بخش هم 40 تا سوال داره که باید در 60 دقیقه پاسخ بدید.

 

  • رایتینگ یا Writing آخرین مرحله از آزمون کتبی هست که در دو بخش برگزار میشه. Part1 یک جدول، نمودار، فرایند و …، هست که باید تشریح کنید و Part2 هم یک موضوع عمومی هست که باید درباره‌ش یه essay یا همون انشاء بنویسید.

 

  • بخش اسپیکینگ هم مشابه با آزمون اصلی به صورت مجزا برگزار میشه (در همون روز یا روزهای قبل و بعد از آزمون) و تقریبا 11 تا 14 دقیقه هم طول میکشه.

جواب آزمون ماک آیلتس

 

جواب آزمون ماک یک کارنامه حاوی عملکرد شما در آزمون شبیه سازی آیلتس هست. در برگه جواب، برای هر بخش یک نمره 1 تا 9 تعیین شده و یک Overall به عنوان نمره مجموع که تقریبا میانگینی از نمره بخش‌های مختلف آزمونه ارائه میشه.

 

تفاوت آزمون ماک آیلتس با آزمون اصلی IELTS

 

تفاوت شاخص بین آزمون ماک و آزمون اصلی، ارزش جواب نهایی این دو آزمون هست. آزمون Mack قابل ارجاع به هیچ موسسه، دانشگاه، سفارت یا هر سازمان و شخص خاصی نیست. تنها یک آزمون برای تعیین سطح شما و آشنایی  با شیوه برگزاری آزمون اصلیه.

 

تفاوت دیگه آزمون ماک با آزمون اصلی آیلتس، سطح امتحان هست. مطمئنا آزمون آیلتس شرایط استرس‌زا تری داره، سوالاتش به روز هست و با رسمیت و نظارت بیشتری برگزار میشه. همچنین، آزمون اسپیکینگ ماک سطحش از آزمون اصلی پایین‌تر هست و Examiner آیلتس تجربه بیشتری داره و قواعد رو با دقت بیشتری رعایت میکنه. قیمت این دو آزمون هم آسمون تا زمین با هم فرق دارن!

 

قیمت آزمون ماک آیلتس

 

هزینه آزمون IELTS 88900000 ریاله که مصوبه سال 1402 بوده و نزدیک به 3 میلیون نسبت به سال قبل افزایش قیمت داشته و در همه جای ایران یکسان هست. در مقابل، قیمت آزمون ماک کاملا سلیقه‌ای و بستگی به سطح آزمون، شهر و نحوه برگزاری آزمون داره.

 

در شهر تهران قیمت آزمون ماک آیلتس از 600 هزار تومان شروع میشه و تا 1200 هزار تومان هم اعلام شده. در شهرستان‌ها این رقم کمتره و تا حدود 500 هزار تومان هزینه برگزاری هر آزمون ماک میشه. بعضی از موسسات بابت تحلیل نحوه جواب دادن شما به سوالات رقم بیشتری رو میگیرن و انتخاب این گزینه اختیاریه.

 

همه چیز درباره آزمون ماک آیلتس

 

کجا آزمون ماک آیلتس برگزار میکنه؟

 

تقریبا همه موسساتی که آزمون آیلتس رو برگزار می‌کنن، برگزارکننده آزمون‌های ماک هم هستن. موسسه‌هایی مثل ایرسافام، آفرینش و تهران آیلتس ازجمله این موسسه‌ها هستن. علاوه بر این، موسسات آموزش زبان انگلیسی هم کم و بیش آزمون ماک دارن.

 

جمع‌بندی:

 

اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس رو دارید، حتما قبل از پرداخت هزینه 9 میلیون تومانی اون، یه آزمون ماک شرکت کنید. این آزمون خیلی به شما در کاهش استرس و آمادگی برای آزمون اصلی کمک می‌کنه. بخصوص، آزمون ماک هزینه پایینی داره و اگر نمره‌های کمتر از 5 گرفتید، بهتره فعلا سراغ آزمون اصلی نرید و کمی بیشتر تمرین کنید.

 

آزمون ماک رو بهتره در یکی از موسسات برگزار کننده رسمی آزمون IELTS بدید. چونکه اونها برگزار کننده آزمون اصلی IELTS هستن و با همه جزئیات برگزاری آزمون آشنایی دارن و شما رو در موقعیتی تقریبا مشابه قرار میدن. با وجود این، موسسات دیگه‌ای هم هستن که آزمون رو در سطح بالایی برگزار می‌کنن و اگر به گروه اول دسترسی ندارید، حتما از موسسات معتبر برای شرکت در ماک بهره بگیرید.

 

سوالات متداول

 

۱.    آیا آزمون ماک آیلتس اعتبار ارائه به دانشگاه رو داره؟

به هیچ وجه، این آزمون چنانکه از نامش پیداس، یه آزمون آزمایشیه و هیچ اعتبار قابل استنادی نداره.

 

۲.    اگر در آزمون ماک، نمره خوبی بگیرم، توی آزمون اصلی هم نمره خوبی خواهم گرفت؟

آزمون اصلی سطح بالاتری از استرس رو داره و غالبا سخت‌تر هم به نظر خواهد اومد. بنابراین، شما همیشه یک اختلاف 1 نمره‌ای رو در نظر بگیرید. مثلا اگر آزمون ماک 7 شدید، بدونید که سطحتون 6 یا نهایت 6.5 هست. با این حال، گاهی عملکرد شما در آزمون اصلی بهتر میشه و ممکنه نمره بالاتری هم بگیرید. با وجود این، بهتره چند آزمون بدید و وقتی نمره‌تون به ثبات رسید (مثلا حول 6.5) آزمون اصلی رو شرکت کنید.

 

۳.    مراکز برگزاری آزمون آیلتس کجاها هستن؟

تقریبا هر موسسه‌ای که نماینده برگزاری آزمون اصلی IELTS هست، آزمون ماک هم برگزار میکنه. موسسات آموزش زبان معتبر هم این آزمون رو برگزار می‌کنن.

 

۴.    فرق آزمون ماک با Practice Test چیست؟

منظور از Practice Test نمونه‌ سوال‌هایی هست که برگزار کننده‌های آزمون آیلتس سالانه منتشر می‌کنن. مثل کتاب‌های Cambridge English IELTS with Answers که در هر کتاب اون، 4 تست کامل آزمون آیلتس وجود داره. استفاده از این کتاب‌ها بهترین نوع آماده شدن برای آزمون ماک آیلتس و آزمون اصلیه.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.