یادگیری سریع زبان انگلیسی در ۵ قدم

افراد بسیاری را می شناسم که سالها در مدارس به یادگیری انگلیسی می پردازند اما تنها چیزی که بعد از این همه سال یاد گرفته اند جملاتی در حد “.It is a pen” و چیزهایی در همین حد است. یادگیری یک زبان جدید یکی از پربارترین مهارتهایی است که در طول زندگی می توانیم کسب کنیم اما چرا یادگیری این مهارت این قدر دشوار است؟

 

اگر در مدارس انگلیسی خوانده‌اید پس چرا هنوز از انجام یک مکالمه ساده ناتوان هستید؟ مطمئناً نمی‌خواهید یادگیری انگلیسی را دوباره به همان روش غلط دوران مدرسه تجربه کنید. به این منظور در این مقاله می‌خواهم پنج روش یادگیری سریع زبان انگلیسی را به شما معرفی کنم.

 

۱- خودتان را در موقعیتی قرار دهید که ناچار به یادگیری باشید.

 

pic 1

اگر استفاده از مهارت‌های زبان را به انتخاب خودمان واگذار کنند احتمال زیاد رغبت چندانی به آن نشان نخواهیم داد. مغز ما به‌طور غریزی همواره به دنبال راحتی است و طبیعتاً گزینه‌هایی را انتخاب می‌کند که به کمترین میزان تفکر نیاز دارند. یادگیری یک‌زبان جدید مثل هر مهارت دیگری نیازمند اراده‌ای قوی است. شما باید آگاهانه از پناهگاه امن خود خارج‌شده و هرگز اجازه بازگشت به نقطه اول را به خود ندهید. اغلب افراد تصور می‌کنند بهترین راه یادگیری یک‌زبان عبارت است از زندگی کردن در یک کشور خارجی زبان که البته چندان تصور درستی نیست. امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که دانستن زبان انگلیسی در زندگی هر فرد بسیار پرمنفعت است. در اغلب کشورهای خارجی درصدی از جمعیت به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و اغلب در شهرهای بزرگ متمرکزند در این‌گونه موقعیت‌ها رشد کردن اجباری نیست بلکه اختیاری است. روش‌های متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان یادگیری انگلیسی را اجباری نمود. مثلاً تغییر زبان موبایل خود و یا هر رسانه اجتماعی دیگر به انگلیسی. همچنین می‌توانید اشیا گوناگون آشپزخانه و یا حمام خود را با برچسب بانام انگلیسی آن‌ها نام‌گذاری کنید. وقتی این‌گونه خود را مجبور به استفاده از زبان انگلیسی می‌کنید درنتیجه یادگیری با سرعت و به‌طور تضمینی اتفاق می‌افتد.

 

۲- الویت خود را بر روان صحبت کردن بگذارید نه دقیق صحبت کردن.

منظور از روان صحبت کردن این است که قادر باشیم به‌راحتی منظور خود را منتقل کنیم و منظور از دقیق صحبت کردن یعنی به صحبت کردن دقیق بدون هیچ‌گونه اشتباه گرامری یا لغوی. باید بدانیم که هدف نهایی از یادگیری زبان روان صحبت کردن است نه دقیق صحبت کردن! البته این جمله به این معنا نیست نباید اهمیتی به دقیق صحبت کردن داد فقط باید بدانید که هنگام صحبت کردن اشتباهاتی داشته باشید اما اهمیتی ندارد. به خاطر بیاورید هنگامی‌که زبان فارسی را یاد می‌گرفتید طبیعتاً بسیاری از قواعد دستور زبان را رعایت نمی‌کردیم اما درعین‌حال می‌توانستیم منظورمان را به‌طور کامل برسانیم. وقتی یادگیری یک‌زبان را شروع می‌کنید نیازی نیست از همان ابتدا تمام انرژی خود را وقف حفظ کردن لغات نمایید و یا این‌که سعی کنید هر جمله‌ای را که می‌گویید به‌طور ۱۰۰% بر اساس ساختار درست گرامر باشد. زبان را نمی‌توان فقط از طریق کتاب یاد گرفت باید روی موضوعات کاربردی تمرکز کنید و به این طریق تا حد زیادی در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

 

۳- به‌جای این‌که حجم زیادی از کلمات را با زحمت در مغز خود جا دهید می‌توانید از “نرم‌افزار تکرار بافاصله” استفاده کنید.

افرادی که یادگیری زبان را به‌صورت خودآموز شروع می‌کنند همواره وسوسه می‌شوند که تا می‌توانند به هر شکلی شده لغت یاد بگیرند. هرچند این روش در کوتاه‌مدت مؤثر است اما برای واردکردن اطلاعات به حافظه بلندمدت چندان تأثیرگذار نیست. روش یادگیری زبان انگلیسی با روش آماده سازی آزمون شب امتحان بسیار متفاوت است. نرم‌افزار تکرار بافاصله “SRS” نوعی برنامه کامپیوتری است که شبیه مدل استفاده از فلش کارت است و روش مؤثرتر برای حفظ اطلاعات و انتقال آن‌ها به حافظه بلندمدت می‌باشد. این فلش کارت‌ها بر اساس الگوریتم‌های پیچیده‌ای طراحی‌شده‌اند که کارت‌ها را بافاصله زمانی روی صفحه مانیتور نمایش می‌دهد. در این شیوه لغات ساده‌تر نسبت به لغات دشوارتر کمتر نمایش داده می‌شود و لذا کاربر این امکان را می‌یابد تا زمان بیشتری را برای مطالعه لغات دشوارتر اختصاص دهد. لغات دشوارتر انقدر نمایش داده می‌شود تا کاربر به حد تسلط برسد. با استفاده از نرم‌افزار علاوه بر صرفه‌جویی در زمان می‌توانید به‌طور رعدآسایی سرعت یادگیری خود را افزایش دهید.

 

۴- یک دوست انگلیسی‌زبان پیدا کنید.

سؤال کردن و کمک خواستن هیچ عیب و ایرادی ندارد. پس هیچ‌گاه از سؤال کردن و کمک خواستن خجالت نکشید. این امر نشانه این است که شما در یادگیری مصمم هستید و برای رسیدن به حد تسلط از هیچ تلاشی فروگذار نخواهید کرد. حمایت دیگران می‌تواند سرعت یادگیری شمارا افزایش دهد. در هر سطحی از زبان هستید یک دوست پیدا کنید که او هم مثل شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هست. اوقاتی را برای باهم بودن برنامه‌ریزی کنید و پیشرفت‌های خود را باهم به اشتراک بگذارید و به تبادل سایت‌ها و منابع مفید آموزش زبان انگلیسی بپردازید.

 

۵- از هر اشتباهی درس بگیرید و به خودتان جایزه بدهید.

2
آماده اشتباهات فراوان باشید. شما می‌توانید باهوش‌ترین فرد دنیا شوید اما اگر سماجت به خرج دهید و در لاک دفاعی خود فروروید فرصت‌های بی‌شماری را برای رشد کردن و پیشرفت از دست خواهید داد. به خاطر داشته باشید که اغلب انگلیسی‌زبان‌ها به تلاش شما برای فراگیری بخش مهم فرهنگشان – یعنی زبان – احترام می‌گذارند. پس از هر اشتباه ولو جزئی خوشحال باشید چراکه نشانه تلاش صادقانه شماست . همچنین از هر مکالمه به‌عنوان فرصتی برای آموختن حتی یک نکته استفاده کنید. هنگام مطالعه به این موارد فکر کنید:

 • چه کلمات یا عباراتی در این مکالمه برایم مفید است؟
 • چه کلمات یا عبارات جدیدی را شنیدم یا دیدم؟
 • چگونه می‌توانم در مکالمه‌های بعدی مکالمه‌ای مشابه ارائه کنم؟

 

وقتی در فرآیند یادگیری زبان فراز و نشیب‌های آن را با آغوش باز می‌پذیرید از این سفر بیشتر لذت خواهید برد و فرصت‌های یادگیری بیشتری برای خود ایجاد می‌کنید. به خاطر داشته باشید که موفقیت حاصل یک حقیقت ساده است و آن عبارت است از: “تلاش صحیح شما”

 

امیدوارم با به‌کارگیری راهکارهای یادشده هر چه سریع‌تر در مسیر رشد و پیشرفت قرار بگیرید. موفق باشید!

 

نظر شما چیست؟ شما تاکنون کدام‌ یک از روش‌های یادشده را به کار گرفته‌اید؟ فکر می‌کنید چه روش‌های بهتری برای یادگیری سریع‌تر زبان انگلیسی وجود دارد؟

 

 

 

 

 

67 دیدگاه برای “یادگیری سریع زبان انگلیسی در ۵ قدم

 1. با سلام و خسته نباشيد خدمت شما و سايت خوبتون.
  من با نظر شما كاملاً موافقم، يادگيري امري ذاتي است و اگر بتوانيم منظورمان را بفهمانيم، سعي كرده ايم كه رفته رفته اشتباهاتمان را نيز تصحيح كنيم.
  از مطالب سايت شما به خوبي استفاده ميكنيم و اميدوارم كه سايت خوبتون به خوبي پيشرفت كنه و بتونيم ازش استفاده كنيم.

 2. خیلی عالی من واقعا انگیزه گرفتم چون خیلی نا امید بودم

 3. از راهنمایی شما صمیمانه متشکرم سعی میکنم برای فرزندم از نکات بالا استفاده کنم

 4. واااای فوق العاده بود مطالبتون
  من اپر اینترمدییت دارم میخونم و سیزده سالمه معلمم میگه صحبت کردنت خیلی خوبه نسبت ب بقیه ی بچه های کلاس ولی در اندازه ی ترمت نیس میشه کمکم کنید که از کدوم راه استفاده کنم؟

 5. به نظر من بهترین روش بکار بردن منابع و روشهای گوناگون است یعنی یه روش کافی نیست و از هر موقعیتی باید استفاده کرد اینجوری تسلط بیشتر میشه

 6. با سلام و تشکر از مطالب خوبتان.
  نظر بنده اینه که مشکل اکثر ما برداشتن گام اوله . نترسید راه بیافتید ، مابقی رو خود مسیر راه شما رو میکشونه جلو.
  هر که از همین الان شروع کنه موفق میشه . نه اینکه از فردا و یا فلان وقت .
  راه حل هم که در مطالب مفید این وبلاگ آمده . یه مقدار تنبلی رو کنار بگذاریم حله . بسم الله

 7. سلام به همه نزدیک یک ساله به طور جدی دارم کلاس زبان میرم چند تا روش رو مناسب دیدم یکیش گوش دادن به لیسینینگ هر درسه که علاوه بر تمرکز رو تلفظ صحیح کلمات باعث اشنایی با لهجه و بهبود لهجه هم میشه دومی یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی هست چون خارجی ها هم مثل ما یه سری اصطلاحاتی دارن که تو زبان محاوره و رسمی ازش استفاده میکنن سومی صحبت کردن هست میدونم که اوایل غلط و غولوط زیاد پیش میاد ولی لازمه یادگیری همین اشتباهاته درست مثل یه بچه که تازه داره زیون باز میکنه خودم از اهنگهای زبان اصلی زیر نویس دار به زبان اصلی استاده میکنم و سعی میکنم همه رو یاد بگیرم و هم خوانی کنم هم لذت بخشه و هم مفید بچه ها کتابهای داستان هم فراموش نکنین در عین ساده بودن نکات گرامری زیادی یاد میده علاوه بر اون سع میکنم گراهر های هر زمان رو هم یاد بگیرم اول سختار و فرمولش بعد نحوه ساختن جملات و مورد استفاده اونا توی جمله های واقعی خودم فکر میکنم پیشرفتم متوسطه استادم خانم کیوانی بزرگوار هستن از زبانکده خواجه نصیز اردبیل همین جا از حضورشون نهایت تشکر رو دارم در کل با همین چند روش میتونین پیشرفت کنین امیدوارم همه تون موفق باشین همه تونو دوست دارم

  1. خواستن توانستن است هش ایران و ایرانی همه جا زبانزد هست یاد بگیرید و به دیگران هم یاد بدین لیاقت ما ایرانی ها از همه بیشتره شما لایق بهترین ها هستین پس به دستش بیارین دوستون دارم

 8. من از امروز حتما شروع به یادگیری می کنم ،،چون لاتاری ثبت نام کردم خدا رو چی دیدی ،، به قول طرف ببینی یهویی برنده شدیم و رفتیم امریکا…
  ممنون از راهنمایتون

 9. من گرافیست و تابلو ساز هستم و با زبان انگلیسی خیلی مانوسم و تو کارم خیلی کمکم میکنه یادم میاد مدیر یکی از آموزشگاه های زبان سفارش تابلویی رو داد که متنش این بود:
  در آموزش زبان انگلیسی ترس از صحبت کردن را کنار بگذارید
  موفق باشید

  1. اره واقعا همینه معلم زبانم همش همینو میگه میگه فقط صحبت کنید و نترسید از اینکه اشتباه مدگین چون به مرور زمان اشتباهاتتون برطرف میشه من چهار ساله کلاس میرم و الان با یکمی مشکل می تونم صحبت کنم ولی هنوز خیلی کار دارم چون میترسم نمیتونم زیاد حرف بزنم ولی دارم سعیم رو میکنم…راهکارهاتون هم عالی حتما انجامشون میدم

 10. سلام
  بهترین راه مهاجرت کوتاه مدت به یه کشور انگلیسی زبانه 6 ماه بمونی مثله زبون مادری حرف میزنیم
  کی پایه است بریم

 11. با سلام و خسته نباشی
  میخواستم بدونم این نرم افزارهایی که خود آموز زبان هستن و میگن کلاس ها رو شبیه سازی کردن ارزش خریدن وقت گذاشتن داره؟

  1. درود بر شما
   در انتخاب هر نوع محصول آموزشی و یا متد آموزشی توجه به یک اصل مهم ضروری است وآن عبارت است از تفاوت فراگیران در شیوه های یادگیری. ( این مطلب را در مقالات اخیرم بیشتر توضیح داده ام)
   هر فراگیر باید ببیند چهمحصول یا شیوه ای برای او بهتر جواب می دهد. قطعا همه محصولات آموزشی دارای محاسن خاص خود هستند و نمی توان به کلی آنها را مردود دانست.
   آنچه مهم است این است که آیا این نرم افزار مناسب با مدل یادگیری شما هست یا خیر. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که همواره کلاسهای حضوری نسبت به کلاسهای غیر حضوری
   از ارزش و کارایی بیشتری برخوردارند.
   موفق باشید.

 12. با تشکر از شما.به نظر من ممارست و تمرین زیاد میتوان انگلیسی صحبت کرد

 13. خوب بود ولی من کودن حتی با تهسیلات فوق لیسانس در یادگیری زبان مشکل دارم

  1. درود بر شما
   لطفا شکسته نفسی نفرمایید چرا که یک فرد … هرگز قادر به گرفتن مدرک فوق لیسانس نیست پس قطعا همانگونه که توان گرفتن فوق لیسانس را داشته اید قادر به یادگیری انگلیسی نیز هستید. اما باید چند نکته را در نظر داشته باشید: یادگیری زبان وابسته به عوامل و شرایط مختلفی است که ناکامی در هر یک از این موارد زبان آموز را از رسیدن به هدف باز می دارد. این موارد عبارتند از متد آموزش، ارایه مطالب بر اساس نیاز و سطح فراگیر، میزان تجربه مدرس در آموزش، میزان انگیزه و نیز تجربیات قبلی فراگیر از یادگیری زبان که در نتیجه دیگاه فراگیر از آنها حاصل می شود. قطعا اگر آموزش زبان را به کارشناسان این فن بسپارید نتیجه متفاوتی را شاهد خواهید بود. چرا که آموزش زبان علم بسیار دقیق و حساسی است و صرفا با جمع آوری چند مطلب از اینترنت و آموزش عده ای خاص نمی توان به مدرسی قدرتمند تبدیل شد. در نتیجه اگر تا بحال به نتیجه مطلوب نرسیده اید مشکل را در جای دیگری جستجو کنید نه استعداد خودتان.
   موفق باشید!

 14. سلام بچه ها خوبین وقتتون شاد وخرم خوبین می خوام زبان یاد بگیرم ولی اصلا وقتتش رو ندارم چیکار کنم لطفا کمکم کنید چیکار کنم اصلا وقتته رفتن سره کلاس رفتن رو ندارم بگید چیکار کنم

  1. منم مشکل شمارو دارم اگه راه حلی پیداکردید حتما منم درجریان روند یادگیری بذارید

 15. سلام گفته های شما صحیح
  ولی من تازه میخوام شروع بکنم ازکجا باید کمک بگیرم

 16. سلام مطالبتون خیلی مفید بود
  من تو یه آموزشگاه کار میکنم، یه سری برنامه از کافه بازار گرفتم با نام تیلا، Teela.ir . آموزش انگلیسی برای کودکان تیلا . به نظر خودم بسیار بسیار مفیدن. پیشنهاد میکنم ازشون دیدن کنید. بچه های خودم واقعا عاشق مطالبشن. به نظر شما میشه این مطالبو سر کلاس تدریس کرد؟
  باتشکر

 17. مطالب بسيار مفيد ،مهمي را بر أساس أصول علمي مطرح نموده اند به أميد انكه با به كار بستن انها تمام افرادي كه مي خواهد زبان بياموزنند موفق باشند .به اميد مو فقيت سايت دكتر زبان.

 18. با سلام به نظرم فقط از طریق تکرار و انگیزه میشود تا حدودی راه افتاد همه چیز بستگی به انگیزه دارد.

 19. همش سر کاریه چون مغز بعد از یه مدت از ذهنش پاک میشه این لغات انگلیسی مگر اینگه همش تمرین کنی تازه عین باشگاه بدنسازی میمونه ول کنی نری جلسات تمرین و بعد از یه مدت میفهمی عمرت وقتت پر فقط یه خوبی داره کسانی که دو یا سه زبانه هستن مغزشو بهتر کار میکنه عین من و اینیشتین

 20. باسلام
  من 18 سالمه و کلا با این زبان انگلیسی مشکل دارم به نظر شما برای فراگیری زبان با توجه به این که چند سال زبان نگلیسی راهنمایی و دبیرستان داشتم و هیچ هم نفهمیدم از پایه شروع کنم
  می خواستم ببینم اگه بخوام انگلیسی رو به طوری که فقط بتونم مقاله بخونم یا ترجمه کنم فقط روی گرامر تمرکز داشته باشم یا نه

 21. بسم الله الرحمن الرحیم
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  سلام خیلی ممنون
  ان شاءالله سربلند باشید

 22. سلام بنظر شما در 47 سالگی هم میشه چیزی یاد گرفت ؟ یعنی آموزشی در مغز ثبت میشه ؟
  یا سر پیری و معرکه گیری است؟

  1. درود بر شما
   به نظر ما، ما تا سن 99 سالگی جوان هستیم بنابراین قادر به یادگیری هر نوع مهارتی هستیم به شرطی که در مسیر درست و تحت راهنمایی یک مدرس برجسته قرار داشته باشیم.

   موفق باشید

 23. من از روش زبان گوشى و نوشتن وسايل خانه به زبان انگليسى خيلى استفاده ميكنم ☝️ Aaaliye

 24. سلام
  من خودم نزدیک به 2 سال توی اموزشگاه های زبان وقت گزروندم اما بعدش درگیر کنکور و دانشگاه شدم و ول کردم ولی مهارت هام به خوبی رشد کرده بودن و احساس اماده بودن برای یادگیری زبان نگیلیسی رو داشتم و انگیزه بالایی بدست اورده بودم . چون به فیلم و سریال علاقه داشتم و زیاد نگاه میکردم ناخاسته داشتم زبان یاد میگرفتم ولی خودم در جریانش نبودم تا اینکه الان ب جایی رسیدم که فیلمارو با زبون اصلی میبینم و راحت تمام دیالوگ هارو میفهمم و اصلا احتیاجی به زیرنویس ندارم تازه خودمم زیرنویس تهیه میکنم و تو سایت های مختلف باسه دوستام اپ میکنم
  اینارو گفتم که بگم فیلم و سریال تاثیر فراوونی داره باسه تسلط شما به زبان و بهترین سریالی که واقعا بدردتون میخوره سریا دوستان یا firends

 25. سلام دوست عزیز توصیه هاتون خیلی جالب بود برام، امیدوارم که تلاش کنم وموفق بشم .یادگیری زبان بزرگترین آرزوی من شده.

 26. میخواهم بطور خلاصه به زبان های خارجی بلدیت پیداکنم هرکس میتواندکمکم کند

 27. hi how’s it going?
  i hope you be happy
  i frist have started with “nosrat 1”
  and then
  i watchet movies
  now i am reading many books
  i read each book for a season
  is this way good?

  1. Hi tnx a million. absolutely using this way will boost your vocabulary bank and your listening skill. But if u want to increase your speaking skill it’s better to speak about what u r learning all the time.
   cheers

 28. سلام همکار گرامی
  مقاله بسیار مفیدی بود و به نکات بسیار مهمی اشاره کردید.
  موفق باشید و پایدار

 29. از نظری من بهترین روش برای یادگیری زبان همین است. تشکر ازشما دوست عزیز

 30. با سلام و وقت بخیر. من میخواهم به روش خودآموز آموزش زبان انگلیسی رو کار کنم ولی نمیدونم چطور و طبق چه کتاب و برنامه ای پیش برم؟مدتی زبان نصرت رو گوش کردم ولی میانه راه از ادامه خسته شدم. مدتی با کتاب tactics for listening کار کردم ولی به جاهای نامفهوم که میرسیدم نمیتونستم رفع اشکال کنم چون راهنمایی نداشتم. مدتی با picture dictionary کار کردم برای افزایش دایره لغات که اون هم برام خسته کننده بود.لطفا راهنمایی کنید که چطور به یادگیری زبان انگلیسی در منزل بپردازم و پیشرفت خوبی داشته باشم؟متشکرم

 31. با عرض سلام و ادب و احترام ؛
  از سایت خوب شما باید تقدیر به عمل آید زیرا مطالب مفید و راهنمایی های خوبی دارد و در زمینۀ یادگیری زبان انگلیسی بسیار کمک کننده است .
  بنده به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی واقف بوده ام اما تاکنون به طور جدّی تصمیم به یا د گیری نگرفته بودم امید وارم با راهنمایی های سایت شما و فیلم ها و اسلاید ها بتوانم یادگیری ام را کامل کنم .
  با تشکّر

 32. ممنون از سایتتون. پیروز و سربلند باشید.

 33. سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیار کاربر ها قرار میدهید.

 34. ای کاش این قدر به زبان خارجی اهمیت داده میشود کمی هم به زبان مادری ما اهمیت داده می شد نمیدانم چرا همیشه مرغ همسایه برای ما غاز است
  نمی دانند که به نام یاد گیری زبان فرهنگ های غلط خوشون رو به فرزندان بما یاد می دهند زبان خوب است نه اینکه نون شب باشه برای ما که متاسفانه الان یاد گیری زبان از نان شب هم واجب تره برای ما
  افسوس

 35. سلام به همگی.میشه لطفا به من کمک کنید من 2تا مشکل اساسی دارم.کلمات زیادی رو بلدم و همینطور گرامرم بد نیست ولی خیلی طول میکشه که یه جمله رو متوجه بشم،طوریکه باید مکث کنم یا بخوام دوباره تکرار کنن. و موقع صحبت کردن هم خیلی لکنت میگیرم و مکث میکنم سرعتم خیلی پایینه میشه لطفا راهنماییم کنین،ممنون

  1. سلام شما باید تمرکز خودتون رو روی درک مطلب و اسپیکینگ بگذاریدو خودتان را در انواع لیسنینگ هایی که تا 75 درصد آنها را متوجه شوید غرق کنید. برای این منظور محصولات یا دوره هایی که قبلا تست شده اند و نتیجه بخش بودن آنها بارها به اثبات رسیده می توانند به شما کمک کنند. برای این منظور دو گزینه پیشنهاد میشود یکی محصول انگلیسی واقعی به سبک فرندز و دیگری دوره مکالمه انلاین فرمول 1
   موفق باشید

 36. درود به دوستان
  من دانشجوی دکتری هستم و متاسفانه زبانم اصلا خوب نیست و الان تازه متوجه شدم که تمام مدرک و زحماتی که کشیدم بستگی به قبولی در آزمون زبان که قبل از آزمون جامع گرفته میشه بسته شده
  الان دارم کلاس میرم و خیلی وقت میزارم امیدوارم بتونم از پسش بر بیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.