رازهای موفقیت در مصاحبه شغلی

حضور در مصاحبه‌های شغلی به‌ویژه مصاحبه‌های انگلیسی می‌تواند تا حدی ترسناک باشد. امیدوارم پس از خواندن این مقاله ترس از وجود شما رخت بربندد.

 

آمادگی
چند روز قبل از شروع مصاحبه سعی کنید خود را برای مصاحبه آماده کنید تا حس ترس و اضطراب شما کمتر شود. سعی کنید پاسخ سؤالاتی که مرتبط با تجارب ذکرشده در روزمه کاریتان آمده را آماده کنید. برخی از رایج‌ترین سؤالاتی که در مصاحبه‌های کاری پرسیده می‌شوند به قرار زیر است:

What do you know about our company?        از شرکت ما چه می‌دانید؟

Why do you believe we should hire you?

به نظر شما چرا باید شما را استخدام کنیم؟

مراقب باشید به هیچ وجه غلو نکنید. سعی کنید دلیلی که فکر می‌کنید درست است را ارائه کنید.

Why did you leave your last job?             چرا آخرین شغل را رها کنید؟

هرگز در مورد همکاران سابق بدگویی نکنید چرا که قطعاً آن‌ها نتیجه خواهند گرفت که در مورد کارمندان این شرکت نیز همین کار را خواهید کرد. به فرمایش حضرت سعدی:

هر که عیب دگران پیش تو آورد و شمرد              بی‌گمان عیب تو پیش دگران خواهد برد

 

In what ways do you need to improve as an employee?

به عنوان یک کارمند در چه حوزه‌ای نیاز به آموزش و یادگیری بیشتری دارید؟

بیان ضعف‌های خود در پاسخ به این سؤال در واقع نشانگر نقطه ضعف شما نیست بلکه بیان گر آنست که شما فردی هستید که به دنبال رشد خود هستید.

 

سناریو
اغلب اوقات مصاحبه‌گر یک مشکل فرضی که ممکن است در شرکت پیش بیاید را برای شما توصیف می‌کند و از شما می‌خواهد راهکار خود را برای حل آن مشکل بیان کنید. در این موقعیت سعی کنید به طور واضح راهکارهای خود را برای رفع مشکل توضیح دهید.

 

سؤالات شما
در پایان مصاحبه، مصاحبه‌گر سؤال زیر را از شما می‌پرسد:

“Do you have any questions for us?”                آیا سوالی از ما دارید؟

حتماً سعی کنید قبل از حضور در مصاحبه از طریق وبسایت، جزوات و غیره اطلاعاتی در مورد شرکت مورد نظر کسب کنید. به این طریق می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال سؤالات مناسبی طرح کنید.

 

مثلاً وقتی در اینترنت در حال تحقیق در مورد شرکت مورد نظر هستید ممکن است به مطلبی در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه سالانه  برخورد کنید که طی آن چند نفر از کارکنان شرکت سخنرانی خواهند داشت. با داشتن اینگونه اطلاعات می‌توانید سؤالات زیر را بپرسید:

Who is chosen to represent the company each year?

هرساله چه کسی به‌عنوان سخنران شرکت انتخاب می‌شود؟

 

Can I work my way up to becoming a representative?

آیا من می‌توانم به عنوان سخنران انتخاب شوم؟

 

Which topics do these individuals lecture on?

این افراد پیرامون چه موضوعاتی سخنرانی می‌کنند؟

 

با تحقیق پیرامون شرکت نشان می‌دهید که شما فردی آگاه در خصوص این شرکت هستید و این خود می‌تواند خیلی خیلی مؤثر باشد!

هرگز، هرگز، هرگز سؤال زیر را نپرسید!

“What will my salary be?”                 حقوقم چقدر است؟

این سؤال نشان می‌دهد که شما فقط به دنبال پول هستید نه کار!

 

لباس مناسب
همیشه برای مصاحبه لباس مناسب بپوشید! سعی کنید از لباس‌های رنگ سفید و مشکی که رنگ‌های رایج کاری هستند استفاده کنید.

شلوار مشکی و پیراهن یقه دار بپوشید از کروات و همچنین کفش مشکی‌رنگ استفاده کنید. بهتر است خانم‌ها کفش پاشنه‌بلند و جواهرات کم زرق و برق بپوشند. هرگز شلوار جین، تی‌شرت و یا لباس پاره نپوشید.

 

وسایل همراه
حتی اگر قبلاً رزومه خود را ارسال کرده‌اید حتماً یک نسخه پرینت شده داخل یک کاور تمییز با خود به همراه داشته باشید و هنگام ورود به اتاق آن را به فرد مصاحبه‌گر تحویل دهید.

 

زمان رسیدن برای مصاحبه
حتماً چند دقیقه قبل از مصاحبه در محل حاضر باشید. به این ترتیب می‌توانید افکار خود را متمرکز کرده و از محیط جدید نیز شناخت بیشتری پیدا کنید. یادتان باشد در صورت دست دادن با مصاحبه‌گر محکم دست بدهید و هنگام مصاحبه تماس چشمی خود را دائماً حفظ کنید.

 

مصاحبه
در طی مصاحبه تماس چشمی خود را با فرد مصاحبه‌گر حفظ کنید و در تمام مدت حواس خود را جمع کنید و خود را علاقه‌مند نشان دهید. در طی مصاحبه از نکات مهم نت‌برداری کنید تا نشان دهید که دوست ندارید هیچ نکته مهمی را از قلم بیاندازید! می‌توانید در طی مصاحبه سؤالات مناسب بپرسید اما مراقب باشید که هرگز وسط حرف مصاحبه‌گر بپرید!

 

خروج از اتاق مصاحبه
حتماً هنگام خروج از اتاق از فرد مصاحبه‌گر بابت زمانی که برای مصاحبه با شما اختصاص داده تشکر کنید. اگر مصاحبه‌گر به زمان تماس بعدی با شما اشاره‌ای نکرد می‌توانید در این خصوص از او سؤال کنید.

 

بعد از مصاحبه
یک روز بعد به فرد مصاحبه‌گر نامه‌ای تایپ‌شده ارسال کنید و از زمانی که برای آشنایی با شما اختصاص داده تشکر کنید. اگر ایمیل ارسال می‌کنید یادتان باشد متن آن باید به صورت انگلیسی رسمی نوشته شود.

 

به خاطر داشته باشید اگر شما هم قصد کار کردن در آن شرکت را دارید می‌توانید از شرکت مصاحبه کنید. پس آرامش خود را حفظ کنید نفس عمیق بکشید و اعتماد به نفس خود را از دست ندهید.

 

شما برای این پست نیروی قدرتمند به شمار می‌روید اگر نه هرگز برای این مصاحبه دعوت نمی‌شدید پس قطعاً در این مصاحبه موفق خواهید شد و دعای خیر دکتر زبان و بهترین آرزوهای قلبی او را برای موفقیت در این مصاحبه به همراه خواهید داشت!

 

به امید موفقیت شما در مصاحبه کاری انگلیسی

کتاب اسپیکینگ تیک آف

یک کتاب ضروری برای تمام کسانی که قصد مسافرت و زندگی در خارج از کشور را دارند!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.