5 باید ضروری هر زبان آموز در روز جمعه

جمعه بهترین فرصت برای بالا بردن پتانسیل سطح یادگیری زبان به حساب می‌آیند. در این مقاله به معرفی پنج کار می‌پردازیم که هر زبان‌آموز با انجام آن‌ها می‌تواند میزان پیشرفت خود را در یادگیری هر زبان به شدت افزایش دهد. شما می‌توانید بر اساس نیاز و برنامه کاری خود این موارد را تغییر دهید.

 

۱- میزان پیشرفت آخرین هفته خود را ارزیابی کنید.
با ارزیابی عملکرد هفته گذشته می‌توانید میزان یادگیری خود را بسنجید. روز جمعه از این جهت حائز اهمیت است که شما از آرامش لازم برای فکر کردن و برنامه‌ریزی برخوردارید. از خودتان سؤالات زیر را بپرسید:
۱ . چه چیزی یاد گرفته‌ام؟
۲. آیا به همه اهدافی که در ابتدای هفته برای خودم تعریف کرده‌ام رسیده‌ام؟
۳. از چه دستاوردی راضی هستم؟(نسبت به چه چیزی احساس غرور می‌کنم؟)
۴. هنوز روی چه چیزی باید بیشتر کارکنم؟
این ارزیابی به شما کمک می‌کند تا یادگیری خود را تحت کنترل داشته باشید. همچنین از میزان پیشرفتی که طی شش روز گذشته به دست آورده‌اید انگیزه می‌گیرید و بلاخره اینکه متوجه می‌شوید که در چه زمینه‌هایی باید بیشتر تمرکز کنید.

 

۲- برای هفته آینده خود برنامه‌ریزی کنید.
جمعه زمان مناسبی است تا به اهداف هفته بعد بیشتر فکر کنید. روزهای شنبه روز پرمشغله‌ای به شمار می‌رود و اگر برنامه‌ریزی اهداف زبانی خود را به شنبه موکول کنید ممکن است آن‌قدر گرفتار باشید که نتوانید برنامه‌ریزی کنید و درنتیجه بی‌خیال آن شوید. و حتماً می‌دانید که از دست دادن یک هفته در روند یادگیری زبان زمان بسیار زیادی به شمار می‌آید.

 

۳- کمی الهام بگیرید.
یادگیری زبان محدود به حوزه‌های واژگان، گرامر و تلفظ صحیح کلمات می‌شود لیکن نباید قدرت الهام گرفتن را در راستای پیشرفت و دستیابی به اهدافتان دست کم بگیرید. بهتر است مثل بسیاری از شاگردان من در اتاق خود تابلویی به نام”تابلو الهام” نصب کنید. می‌توانید هر چیزی که باعث ترغیب شما می‌شود را روی یک کاغذ بنویسید و بر روی این تابلو بچسبانید. چیزهای دیگر که می‌توانید از آن انگیزی بگیرید خواندن مقالات مورد علاقه و یا تماشای ویدیوهای فراوان در یوتیوب است و همچنین خواندن جملات الهام بخش در اینستاگرام یا کانال تلگرام دکتر زبان.

 

۴- از لاک خود بیرون بیایید.
وقتی از نقطه امن خود خارج شوید بیشتر یاد می‌گیرید. این قاعده در مورد فراگیران زبان به این معنی است که باید با افراد انگلیسی زبان به صحبت کردن بپردازند، مقابل جمع صحبت کنند و به زبان انگلیسی مقاله بنویسند. کجای این کار برایتان دشوار است؟ ترس شما از چیست؟ پاسخ هر چه که باشد توصیه من این است که فقط انجامش بدهید! اگر هر جمعه اندکی خود را به مبارزه و چالش بکشید آرام آرام توان شما برای غلبه بر مشکلات و ترسهایتان بیشتر خواهد شد.

در اینجا برایتان چهار توصیه دارم:
۱. ۱۰ لغت حفظ کنید و آن‌ها را در مکالمات با یک فرد دیگر به کار ببرید.
۲. به یک انجمن انگلیسی زبان بروید و حداقل با ۵ نفر صحبت کنید.
۳. یک مقاله در مورد یک موضوع به زبان انگلیسی بخوانید.
۴. نظر دیگران را در مورد نحوه تلفظ انگلیسی خود جویا شوید.

 

۵- نقاط کور خود را مشخص کنید.
نقاط کور شما چیزهایی هستند که ممکن است شما از وجودشان اطلاع نداشته باشید. این موارد می‌توانند از شما یک زبان‌آموز قوی بسازند و یا حتی مانع پیشرفت شما شوند. هر جمعه می‌توانید بر روی یکی از این نقاط کور تمرکز کنید. بعد از آن می‌توانید با تمرکز بر آن موضوع ، مشکل را ریشه‌یابی کنید.

مثلاً مهدی هفته قبل برنامه‌ریزی کرده بود که با یکی از دوستان خود در کانادا از طریق اسکایپ انگلیسی صحبت کند اما موفق به انجام این کار نشد. نقطه کور مهدی که مانع انجام این کار شد چیست؟ چون وقت نداشت. چرا وقت نداشت؟ چون مدتی طولانی وقت خود را در فیس بوک هدر داد. چرا این‌قدر وقت خود را در فیس بوک گذراند؟ چون قبل از ورود به فیس بوک برای خودش زمان تعیین نکرده بود. بنابراین نقطه کور مهدی در هفته گذشته “بی نظمی” است. لذا برای هفته جاری مهدی باید هنگام بازدید از رسانه‌های اجتماعی مثل فیس بوک از یک تایمر استفاده کند.

امیدوارم این ۵ نکته برایتان در زمینه یادگیری زبان مفید واقع شود. اگر هنوز عضو کانال ما در تلگرام نیستید تا اینجا مطالب فراوانی را از دست داده‌اید. توصیه می‌کنم بعد از کلیک روی لینک زیر با لمس کردن کلمه Join به ما بپیوندید. موفق باشید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.