سریع ترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده از قانون 80/20 است. در سال 1906 اقتصاددانی ایتالیایی به نام ویلفردو ­پاراتو متوجه نکته جالبی شد. او دید 80 درصد نخود فرنگی­ های باغچه ­اش در 20درصد غلاف­های نخود فرنگی قرار دارند.

همچنین متوجه قانون مشابهی در رابطه با مالکان زمین شد. او فهمید که 80 درصد زمین­های ایتالیا  در دست 20 درصد افراد این کشور هستند. این نسبت را می توان در موقعیت­ های بسیاری پیدا کرد. به ویژه در دنیای کسب و کار. مثلا 80 درصد فروش­ها توسط 20 درصد مشتریان انجام می شوند. یا20 درصد افراد در دنیا صاحب 80 درصد ثروت جهان هستند. یا 80 درصد کارها توسط 20 درصد کارمندان یک مجموعه انجام می شوند. امروزه این اصل در دنیا به نام اصل پاراتو شناخته می شود. هرچند همیشه این نسبت ثابت نیست. مثلا ممکن است به 70/30 یا 90/10 هم تغییر پیدا کند. اما نکته مهم و کلیدی این است که همه تلاش­ها نتیجه یکسان در برندارند. یعنی برخی تلاش­ها بیشترین نتیجه و برخی دیگرکمترین نتیجه را ایجاد می کنند.

شیوه ما در استفاده از زمان همیشه شیوه ی مؤثری برای رسیدن به نتایج  دل­خواه نیست. با درنظر گرفتن اصل پاراتو (قانون 80/20) در امر یادگیری زبان انگلیسی، می­توان گفت که 20 درصد تلاش ما بیشترین پیشرفت در یادگیری مهارت­های مختلف زبان انگلیسی را ایجاد می کنند و  80درصد دیگر تلاش­های منجر به کمترین پیشرفت می­شوند. در نتیجه باید همه تلاش و انرژی خود را روی 20 درصد مواردی متمرکز کنید که بیشترین فایده را برایتان دارند و 80 درصد مواردی که کمترین بازدهی را دارند را حذف کنید.  به مثالی از کاربرد این قانون برای یادگیری لغت توجه کنید. در زبان انگلیسی بیش از 250 هزار لغت وجود دارد اما برای خواندن و فهمیدن روزنامه­های انگلیسی زبان دانستن 3000 لغت کافی است. برای مکالمات روزمره حتی به کمتر از این تعداد لغت نیازمند هستید. شما با یاد گرفتن 1000 لغت رایج و کاربردی می­توانید 70درصد مکالمات روزمره را بفهمید. هرچند ممکن است میزان این عدد در زبان­های مختلف کمی متفاوت باشد، اما همچنان اصل 80/20 پا برجاست.

رایج­ ترین کلمات انگلیسی مفید­ترین و کاربردی ترین کلمات در این زبان هستند. این کلمات درصد بسیار کمی از لغات در زبان انگلیسی را شامل می­شوند، اما اگر این درصد کم را به طور عمقی یاد گرفته و تمرین کنید می­توانید به بیشترین تسلط در صحبت کردن به زبان انگلیسی برسید. می­بینید که یادگیری کم تکرارترین کلمات، کم ترین نتیجه را در بر خواهند داشت.  برای آن­که سریع تر به زبان انگلیسی مسلط شوید باید بر 20 درصد مطالبی تمرکز کنید که 80 درصد نتایج و پیشرفت را در بر خواهند داشت. اما قبل از آنکه این کار را انجام دهید باید دقیقا هدف خود را مشخص کنید. هدف شما دقیقا از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

آیا می­ خواهید با افراد بومی زبان به راحتی صحبت کنید؟

آیا می­­ خواهید فیلم­های زبان اصلی و اخبار را متوجه شوید؟

آیا می­ خواهید متون تخصصی مربوط به رشته کامپیوتر یا … را بفهمید؟

هدفتان هرچه باشد، اگر کمی دقت کنید می­توانید برای یادگیری سریع­تر زبان انگلیسی از قانون 80/20 استفاده کنید. لطفا نظر خود را در این باره در زیر همین صفحه برای ما بنویسید.

2 پاسخ
  1. جليلي
    جليلي says:

    با سلام
    احتراما ضمن عرض ارادت خدمت استاد عزیز؛ میخواستم از حفظ ۲۰% لغات که فرمودید باعث فهمیدن بیش از ۷۰% از مکالمات را شامل میشود را شروع کنم آیا این مجموع لغات را در دسترس دارید. لطفا راهنمایی فرمایید هدف بیشتر مکالمه وفهم فیلم میباشد.

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *