آیلتس یا تافل؟ تافل معتبره تره یا آیلتس؟ بررسی و مقایسه

آیلتس یا تافل؟ تافل معتبر تره یا آیلتس؟ در این مقاله به بررسی و مقایسه این دو آزمون می پردازیم. همونطور که می دونید و بارها هم اشاره کردم، مدرک زبان، یکی از مهم ترین مدارکی است که برای مهاجرت و یا ادامه تحصیل در کشورهای خارجی انگلیسی زبان ضروری و لازم است. این روزا، بیشترین سوالی که بچه ها در خصوص زبان ازم میپرسن اینه که تافل بدم یا آیلتس؟! آیلتس راحت تره یا تافل؟! تافل معتبرتره یا آیلتس؟ چه فرقی با هم دارن؟ چطوری باید بخونیم و …

 

از اونجا که پاسخ این سوال ها میتونه دغدغه خیلی از شما هم باشه، تصمیم گرفتم در این مقاله بر حسب تجربه و مطالعات کاملی که داشتم، به شما بگم که چه تفاوت هایی بین IELTS  و TOEFL وجود داره؟ و برای شما بهتره که در کدوم یکی شرکت کنین؟

 

ابتدا به ­طور خلاصه به معرفی این دو آزمون می ­پردازم.

 

هدف اصلی آزمون آیلتس و تافل، ارزیابی چهار مهارت شنیداری (listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و مکالمه (Speaking) است.

 

آیلتس یا تافل؟

 

همانطور که در مقاله همه چیز در مورد آزمون آیلتس هم اشاره کرده ایم، این آزمون ریشه بریتانیایی داره و به دو شکل جنرال و آکادمیک برگزار میشه. نوع آکادمیک اون همونطور که از اسمش پیداست، صرفاً برای اهداف تحصیلی در دانشگاه­های کشورهای انگلیسی زبان کاربرد داره و نوع جنرال اون بیشتر برای افرادی مناسبه که قصد مهاجرت دارن. این آزمون به­ صورت کاغذی و اخیراً در برخی مراکز به­ صورت اینترنتی برگزار می­شه. نمره­ این آزمون هم از ۰ تا ۹ محاسبه میشه.

 

در مقابل، آزمون تافل  (Test of English as a Foreign language) ریشه ­ای آمریکایی داره و به دو صورت کاغذی ( PBT ) و اینترنتی (IBT) یا همان کامپیوتری برگزار می­شه. در حال حاضر تقریباً 95 درصد دنیا فقط آزمون تافل iBT برگزار می کنن و تافل سنتی یا PBT  فقط در کشورهایی که از نظر اینترنت بسیار ضعیف هستند برگزار میشه.

 

در ایران هم چند سالی هست که فقط تافل اینترنتی iBT  ارائه میشه و تافل کاغذی یا سنتی PBT دیگه برگزار نمیشه. این آزمون بیشتر کاربرد آکادمیک داره و نمره اون هم معمولاً بین ۰ تا ۱۲۰ است.

 

زمان آزمون تافل حدود 4 ساعت می باشد (که ممکنه بر اساس اینکه reading یا listening به صورت long باشه، اندکی تفاوت پیدا کنه در ادامه بهتون میگم که منظور از long یعنی چی 🙂 و زمان آزمون آیلتس کمتر و حدود 2 ساعت و 45 دقیقه است.

 

 

آیلتس یا تافل؟

 

آیلتس یا تافل؟ کدوم یکی بهتره؟

 

پاسخ به این سوال بستگی بسیار زیادی به شرایط شما داره. در بسیاری از مواقع شما حق انتخابی ندارید و دانشگاه، سفارت و دیگر مراکزی که می‌خواهید مدرک زبان رو ارائه کنید، برای شما تعیین میکنه که نمره چه آزمونی رو نیاز دارن. البته امروزه بسیاری از دانشگاه‌ها برای هر دوی این آزمون‌ها نمره معیار جداگانه ای رو در نظر می‌گیرن تا در صورتی که دانشجو هر کدوم از این مدرک های زبان رو داشته باشه بتونه اپلای کنه.

 

پس ابتدا باید مشخص کنید که دانشگاه هدفتون کدوم مدرک رو و با چه نمره ای می خواد. برای فهمیدن این موضوع می تونین وارد سایت دانشگاه مورد نظرتون بشید و قسمتEnglish Language Requirement  رو بررسی کنید.

 

نکته دیگه ای که باید مد نظر قرار بدید، مرکز آزمون است. ببینید که مراکز آزمون آیلتس یا تافل در شهر محل سکونت شما قرار داره یا برای شرکت در اون باید به شهر دیگه ای سفر کنید.

 

آیلتس یا تافل؟

 

پس هدف شما از شرکت در آزمون و محل برگزاری آزمون، دو نکته ای است که ابتدا باید برای خود روشن کنید. اگه قصد مهاجرت دارین و به خاطر همین دنبال مدرک زبان هستین، آیلتس جنرال بیشتر مناسب هدف شماست؛ اما اگه برای ادامه تحصیل و پذیرش از دانشگاه ها میخواید اقدام کنین، تفاوت چندانی بین این دو آزمون از نظر اعتبار وجود نداره و هر دو این آزمون نزد دانشگاه ها معتبر هستند و اون رو به رسمیت می شناسند. اما این موضوع باعث نمیشه که واقعاً فرقی نکنه شما در آیلتس شرکت کنید یا در تافل. چند موضوع خیلی مهم دیگه هم هست که باید مد نظر داشته باشید.

 

 

آیلتس یا تافل؟ تفاوت ها:

 

علیرغم ماهیت اصلی این دو آزمون که چهار مهارت اصلی لیسنینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و ریدینگ شما رو مورد سنجش قرار میده، اما این دو آزمون تفاوت های زیادی در جزئیات با همدیگه دارن. در ادامه تفاوت های اساسی بین این دو آزمون را شرح می دهیم.

 

 

بخش اسپیکینگ (Speaking)

 

اسپیکینگ تافل و آیلتس از چندین جهت با هم تفاوت دارند:

 

اول این که در آزمون آیلتس، شما سه مهارت رو در یک روز امتحان میدید و مهارت اسپیکینگ رو در یک روز جداگانه. ولی در تافل کل آزمون در یک روز انجام میشه. زمان بخش اسپیکینگ تافل  حدود ۲۰ دقیقه است، ولی زمان این بخش در آیلتس حدود ۱۴ دقیقه است.

 

تفاوت دیگه این دو آزمون در نوع ممتحن است. در تافل شما با صفحه مانیتور صحبت می‌کنید و در نتیجه هیچ احساس یا درکی از ممتحن ندارید (شما در میکروفون به سوالاتی که از قبل طراحی شده و برای همه یکسان است جواب می دهید). حرف زدن جلوی یک کامپیوتر برای خیلی ها عجیب و غیر عادی است و برای بعضی ها هم (مخصوصاً افراد خجالتی) خوب و دوست داشتنی است و بازده اون ها رو افزایش میده.

 

آیلتس یا تافل؟

 

ولی در آزمون آیلتس شما با یک شخص حقیقی صحبت می‌کنید. این موضوع میتونه یه امتیاز مثبت باشه، از این نظر که اگه سوالی رو به درستی متوجه نشدید یا براتون ابهام داشت، می تونید از ممتحن بخواهید که اون رو براتون تکرار کنه یا توضیح بیشتری بده؛ در حالی که در آزمون تافل این امکان وجود نداره.

 

تفاوت اصلی دیگه این است که بخش اسپیکینگ تافل از چند لیسنینگ تشکیل شده که باید بشنوید و خلاصه‌ای از اون رو در میکروفون بگید. پس بهتره بدونید که لیسنینگ ضعیف ممکنه تاثیر منفی در نمره اسپیکینگ شما داشته باشه؛ حتی اگر اسپیکنیگتون قوی باشه. آیا لیسنینگتون به قدر کافی قوی هست؟

 

و تفاوت آخر این که در بخش اسپیکینگ تافل، شما به ۶ سوال ضبط شده در کامپیوتر پاسخ میدید که جواب شما بعد از ضبط شدن در کامپیوتر به صورت اتوماتیک برای ۶ نفر جهت تصحیح فرستاده میشه. در حالی که در آیلتس جواب های شما توسط یک نفر یعنی ممتحن تصحیح میشه.

 

 

آیلتس یا تافل؟

 

برای اطلاعات بیشتر به مقاله اسپیکینگ آیلتس مراجعه کنید.

 

بخش لیسنینگ (Listening)

وقتی بحث مقایسه بین لیسنینگ آیلتس و تافل پیش می آید، باید به تفاوت های اصلی این دو در مدت زمان تست، متن، نوع سوال و لهجه باید اشاره کرد.

 

مدت زمان لیسنینگ تافل 60 دقیقه و لیسنینگ آیلتس 30 دقیقه است. اکثر زبان آموزان تنها به فایل های صوتی کوتاه و چند دقیقه ای زبان انگلیسی گوش کرده اند؛ به همین دلیل طولانی بودن مدت زمان لیسنینگ تافل باعث خستگی و از بین رفتن تمرکز زبان آموزان میشه و در نتیجه عملکرد اون ها رو کاهش میده.

 

متن لیسنینگ آزمون تافل حول موضوعات علمی و دانشگاهی است، درحالی که متن لیسنینگ آیلتس هم موضوعات دانشگاهی رو پوشش میده و هم موضوعات اجتماعی رو.

 

نوع سوال لیسنینگ تافل به صورت چهارگزینه ای و تستی است که میتونید در حین گوش دادن به اون ها  یادداشت برداری کنید و بعد از تمام شدن فایل صوتی، به سوالات چند گزینه ای پاسخ بدید. پس اگه به سوالات چهارگزینه ای علاقه دارید، این آزمون مناسب شماست. اما در آیلتس، علاوه بر سوالات چهارگزینه ای، سوالات جای خالی هم هست که اگر غلط املایی داشته باشید و یا مثلاً حرف اضافه مرتبط رو ننویسید و … از شما نمره کم میشه! بنابراین ریسک اشتباه بیشتری وجود داره.

 

و تفاوت آخر این دو آزمون دربخش لیسنینگ یعنی نوع لهجه. نوع لهجه لیسنینگ آیلتس طیف وسیعی از لهجه های مختلف کشورهای انگلیسی زبان مثل ایرلند، ولز، اسکاتلند، ایالات متحده، کانادا و استرالیا رو شامل میشه؛ در حالی که لهجه آزمون تافل همیشه انگلیسی استاندارد آمریکایی خواهد بود.

 

در نتیجه اگر با لهجه آمریکایی آشنایی بیشتری دارید، آزمون تافل گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

 

آیلتس یا تافل؟

 

بخش رایتینگ (Writing)

 

رایتینگ آزمون تافل به صورت تایپی، و رایتینگ آیلتس بصورت نوشتاری و بر روی کاغذ انجام میشه.

 

خود من از تایپ کردن و کار با کامپیوتر زیاد خوشم نمیاد. اما خیلی ها عاشق تایپ کردن هستن، چون دستخط خوبی ندارن. پس ببینید که دستخطتتون چقدر تمیز و خوانا هست یا در تایپ کردن چقدر سریع هستید. به عنوان مثال اگر دستخط خوبی ندارید و سرعت تایپ خوبی دارید، در این صورت آزمون تافل برای شما مناسب تر خواهد بود.

 

رایتینگ آیلتس و تافل هر دو شامل دو بخش هستند.

 

آیلتس یا تافل؟

 

در سوال اول رایتینگ TOEFL باید ابتدا یک متن رو بخونید و بعد به یک سخنرانی ۲ دقیقه‌ای در مورد یک موضوع گوش بدید. سپس باید یک پاسخ کوتاه به یک سوال خاص در مورد این موضوع بنویسید. زمان پاسخگویی به این بخش 20 دقیقه است.

 

سوال دوم، یک مقاله طولانی تر در مورد یک موضوع خاص و مشابه مقالات علمی دانشگاهی است. زمان پاسخ دهی به سوال دوم 30 دقیقه است.

 

رایتینگ آزمون آیلتس هم دو بخش داره و هر دو روی هم رفته 1 ساعت طول می کشه.  20 دقیقه برای پاسخ به سوال اول و 40 دقیقه برای پاسخ به سوال دوم. اما با این تفاوت که رایتینگ آیلتس به دو صورت است: آکادمیک و جنرال.

 

در بخش اول رایتینگ آکادمیک از شما خواسته میشه که مقاله ای کوتاه درباره یک گراف، یک نمودار، یک نقشه یا یک فرآیند بنویسید و در بخش اول رایتینگ جنرال شما باید به زبان خودتان یک نامه کوتاه از شرایطی خاص بنویسید. در قسمت دوم هر دو نوع، از شما خواسته میشه تا مقاله ای کوتاه درباره یک موضوع خاص بنویسید.

 

فرق مهم این دو آزمون در بخش writing این است که در آزمون تافل باید تایپیست خوبی باشید و در آزمون آیلتس می بایست فردی خوش خط باشید. بدین صورت که آزمون تافل توسط نرم افزار تصحیح میشه و آزمون آیلتس توسط مصحح خوانده میشه.

 

 

آیلتس یا تافل؟

 

 

ریدینگ (Reading)

 

اگرچه بخش ریدینگ برای هر دو آزمون کاملاً مشابه است، اما نوع سوالات اون ها، تفاوت اصلی این دو آزمون در این بخش است.

 

ریدینگ آزمون تافل از ۳ تا ۵ زیربخش تشکیل شده و شما ۲۰ دقیقه زمان دارید تا به اون ها پاسخ بدید. ریدینگ آیلتس هم ۳ زیربخش داره که مثل تافل، برای پاسخ به هر کدوم ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارید.

 

نوع سوالات ریدینگ تافل تنها به صورت چهارگزینه ای است و سوالات آیلتس طیف متنوعی از سوالات چهارگزینه ای، جای خالی، پیدا کردن عنوان پاراگراف و True، False یا Not Given است. بنابراین باز هم اگه به سوالات چهارگزینه ای علاقه دارید، تافل برای شما مناسب تر است. این در صورتی است که بعضی داوطلبین احساس می کنند که اگه با طیف متنوعی از سوالات رو به رو باشند، شانس بیشتری برای گرفتن نمره بالاتر دارند.

 

موضوعات مطرح شده در ریدینگ تافل عمدتاً موضوعات دانشگاهی یا علمی بوده و موضوعات مطرح شده در ریدینگ آیلتس هم عمدتاً موضوعات طبیعی (Natural) و دانشگاهی هستند.

 

 

آیلتس یا تافل؟

 

آیلتس یا تافل؟ کدامیک برای من مناسب تر است؟

 

دوباره بر میگردیم سراغ همون سوال اول که بالاخره آیلتس بدم یا تافل؟ با جمع بندی زیر دیگه حتماً از این سردرگمی خارج میشید.

 

اگه:

دوست دارید در آزمون با یک کامپیوتر صحبت کنید تا با یک انسان

کار با کامپیوتر براتون راحت تره

سرعت تایپ خوبی دارید

گوش دادن به لهجه امریکایی برای شما آسون تره

به سوالات چهارگزینه ای و تستی علاقه دارید

ترجیح میدید بخش های ریدینگ و لیسنینگ امتحان شما محتوای آکادمیک داشته باشید

توانایی تمرکز برای مدت زمان طولانی دارید

و می توانید به طور همزمان گوش دهید و نت برداری کنید …

 

آزمون تافل رو انتخاب کنید

 

اما اگه:

دوست دارید به صورت رو در رو با یک شخص صحبت کنید

ترجیح میدید با دست بنویسید

سوالات چهار گزینه ای به دلتون نمیشینه

ترجیح میدید نوع سوالات متنوع باشه

خیلی با مباحث آکادمیک راحت نیستید

میتونید لهجه های متعدد انگلیسی را متوجه بشید

دوست دارید مدت زمان امتحانتون کوتاه تر باشد

و نمی تونید برای مدت زمان طولانی تمرکز کنید …

 

آزمون آیلتس  برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

 

 

در ادامه چند نکته تکمیلی در مورد این دو آزمون آورده شده تا با اطمینان خاطر و آگاهی کامل برای شرکت در این دو آزمون تصمیم بگیرید.

 

آیلتس یا تافل؟

 

هزینه:

آزمون تافل و آیلتس تفاوت چندانی از نظر هزینه ثبت نام ندارن. هزینه این دو آزمون بین 210 تا 255 دلار و بستگی به محل آزمون شما متغیر است.

 

سیستم نمره دهی:

همونطور که گفتیم، مقیاس نمره دهی آزمون TOEFL iBT از 0 تا 120(یک به یک افزایش پیدا می کنه) و آزمون IELTS از 0 تا 9 می باشد (نیم به نیم افزایش پیدا می کنه)

 

تبدیل نمرات تافل و آیلتس:

 

در شکل زیر ببینید که هر نمره تافل برابر نمره چند آیلتس است:

 

آیلتس یا تافل؟

 

 

موضوع آزمون:

 

مطالب آزمون تافل تمامأ آکادمیک و دانشگاهی است، ولی آزمون آیلتس از هر دو مطلب جنرال و آکادمیک استفاده می کند.

 

انقضای مدرک:

مدت اعتبار تافل چقدر است؟ مدت اعتبار آیلتس چقدر است؟

مدت اعتبار مدرک تافل همانند مدرک آیلتس ۲ سال است.  هر زمان که احساس کردید سطح زبانتون پیشرفت کرده و یا حتی افت کرده است، می توانید مجدداً در این آزمون ها شرکت کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که 2 سال بعد مدرک شما ارزشی نخواهد داشت، پس حتماً برای ارتقاء سطح زبان و نمره آزمون خود در تلاش باشید.

 

چه زمانی برای شرکت در آزمون مناسب است؟

 

تا زمانی که نیاز پیدا نکردید در آزمون اصلی شرکت نکنید، چون هزینه این آزمون ارزان نیست و ضمن اینکه مدت اعتبار مدرک آن فقط 2 سال می باشد. پس فقط اگر قصد ادامه تحصیل یا اقدام برای ویزای کاری و دائمی کشورهای انگلیسی زبان را دارید، در این آزمون شرکت کنید.

 

همچنین برای دکترای داخل کشور، می توانید از آزمون های ساده داخلی استفاده کنید.

 

منظور از تافل long format  چیست؟

 

در آزمون تافل، می توان گفت بر حسب شانس، بخش listening و یا بخش reading دارای فرمت لانگ خواهند بود. بدین معنی که یا به جای 3 متن ریدینگ ،4  متن ریدینگ خواهید داشت و یا به جای 2 ست 3 تایی (6 سری) اسپیکینگ ،3 ست 3 تایی (9 سری) اسپیکینگ خواهید داشت .

 

تاریخ های برگزاری آزمون آیلتس و تافل در ایران و امکان شرکت در آزمون:

 

در دنیا 8500 مرکز برگزاری آزمون تافل و 1200 مرکز برگزاری آزمون آیلتس وجود دارد. آزمون تافل و آیلتس هر دو در ایران برگزار می شوند و فقط تعداد دفعات برگزاری آزمون تافل بیشتره و تقریباً یک هفته در میان برگزار میشه. در اکثر شهرهای بزرگ هم مراکز برگزاری این آزمون وجود داره که برای اطمینان از مورد تأیید بودن مرکز برگزاری، حتماً از سایت خود ETS یا IELTS اقدام به ثبت نام کنید.

 

منابع اصلی آزمون تافل و آیلتس کدامند؟

منابع تافل: (از ساده تا سخت)

  • تافل لانگمن (Longman Preparation Course for the TOEFL® iBT Test)
  • تافل دلتا (Delta’s Key to the TOEFL iBT) و یا تافل بارُن (Barron’s TOEFL iBT, 14th Edition)
  • تافل کمبریج (Cambridge Preparation for the TOEFL Test) و یا تافل رسمی ETS ای تی اس(Official Guide to the TOEFL Test)
  • تست های آزمون اصلی که تحت نام TPO در اینترنت برای دانلود موجود است.

 

منابع آیلتس:

  • آیلتس کمبریج (Cambridge IELTS)
  • آیلتس کالینز (Collins English for IELTS)
  • سوپرپک آیلتس بارُن (Barron’s IELTS Superpack, 3rd Edition)

 

 

نتایج آزمون چند روز بعد منتشر می شود؟

 

نتیجه آزمون تافل ظرف 10 روز و آزمون آیلتس 13 روز پس از آزمون، از طریق پروفایل شما در وب سایت رسمی این دو آزمون قابل مشاهده است.

 

آدرس وب سایت رسمی آزمون های آیلتس و تافل:

 

نتیجه گیری:

 

برای انتخاب بین آزمون آیلتس یا تافل باید فاکتورهای متعددی رو در نظر بگیرید. فاکتورهایی مثل: رویکرد دانشگاه یا مقصد مد نظر شما، مهارت لیسنینگ خود، میزان آشنایی با لهجه های زبان انگلیسی، سرعت تایپ و غیره.

 

زبان آموزان زیادی داشته ام  که در هر دو آزمون شرکت کرده اند و تقریباً همه اون ها آزمون آیلتس رو ترجیح داده اند، کما اینکه بیشتر اون ها در آزمون آیلتس نمره نسبتاً بالاتری نسبت به تافل گرفته اند.

 

همچنین با نگاهی که به انجمن های آیلتس و تافل انداخته ام، متوجه شدم که اون ها هم با این نظر موافقند که آزمون آیلتس نسبت به آزمون تافل راحت تره.

 

حالا می خواهم نظر شما رو بشنوم. از تجربیات خودتون برام بگید. آیا در این آزمون ها شرکت کرده اید؟ و به نظر شما بین آیلتس و تافل کدوم یکی آسون تره؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 دیدگاه برای “آیلتس یا تافل؟ تافل معتبره تره یا آیلتس؟ بررسی و مقایسه

  1. کدوم مدرکش معتبر تره و برای اپلای کدوم رو بیشتر قبول دارن ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.