3 افسانه قدیمی در خصوص یادگیری زبان

همه ما این تجربه را داشته‌ایم، لحظه‌ای از شوق یادگیری یک زبان به وجد می آئیم و لحظه‌ای بعد صدها بهانه می‌تراشیم و این هدف را به قربانگاه می‌کشیم.

 

مهم نیست که تا چه حد از زیبایی یک زبان جدید به شوق می‌آییم مسئله این است که همیشه در ابتدای راه یک دوره تعیین کننده وجود دارد و آن این است که در این دوره تحت آماج بهانه‌های مختلف قرار می‌گیریم و این بهانه‌ها به ما اجازه نمی‌دهند که حتی شروع کنیم!

 

در این مقاله به معرفی سه افسانه رایج در خصوص یادگیری زبان می‌پردازیم که همواره برای توجیه تنبلی‌مان این سه افسانه را دستاویز قرار می‌دهیم.

 

سن: “دیگه از من گذشته، هیچ وقت یاد نمی‌گیرم.”

شاید قدرت یادگیری مغز شما به اندازه یک کودک پنج ساله نباشد اما این بدان معنا نیست که دیگر قادر به یادگیری هیچ چیزی نیستید.

 

هر چند مطالعات نشان می‌دهد که کودکان در یادگیری زبان دوم بسیار آماده هستند لیکن هنوز هیچ کسی مدعی نشده که توانایی یادگیری در سنی خاص برای همیشه متوقف می‌شود.

 

بنابراین این افسانه را به فراموشی بسپارید و یادگیری هر زبانی را که سالها در آرزویش بوده‌اید آغاز کنید.

نکته امیدبخش دیگر اینکه شاید کودکان نسبت به شما از مغز آماده‌تری برخوردار باشند اما شما نیز به واسطه سنتان از مزیت تمرین کردن برخوردارید و همان‌گونه که می‌دانید تمرین زیاد منجر به تسلط در یک مهارت می‌شود. به هر حال کار نیکو کردن از پر کردن است. Practice makes perfect.

 

بچه‌های خردسال را در نظر بگیرید! شما برای مدتی به زبان مادری‌تان صحبت کرده‌اید و درک و دانش شما از ساختار گرامری و اصوات زبان مادری تا حد زیادی در یادگیری زبان دوم به کمکتان می‌آید. خب، چرا معطلید؟ همین الان یادگیری را شروع کنید.( البته یک لحظه صبر کنید تا خواندن این مقاله تمام شود بعد !!)

 

زمان: “خیلی گرفتارم، وقت ندارم که برای یادگیری زبان تلف کنم.”

ابتدا بگذارید برایتان نکته‌ای را روشن کنم . “یادگیری یک زبان به هیچ وجه به منزله وقت تلف کردن نیست. “یادگیری یک زبان فوایدی بی شمار در بردارد. از جمله اینکه علاوه بر توانایی ارتباط با دیگران دروازه‌ای نو از موسیقی، ادبیات و فرهنگ به روی شما گشوده می‌گردد.

 

در واقع بهتر است نگاهمان را در خصوص یادگیری زبان تغییر دهیم و بجای “اتلاف وقت” از آن به عنوان  “نوعی سرمایه‌گذاری” یاد کنیم که در آینده فواید بی‌شمار اقتصادی، اجتماعی و فردی را برایمان به همراه خواهد داشت.

 

همچنین درک این مطلب نیز بسیار مهم است که یادگیری فقط قرار نیست در کلاس اتفاق بی افتد و لزومی ندارد وقت‌گیر باشد. اگر هنگام رفتن سر کار و یا کار کردن برای گوش دادن به یک پادکست، وقت کافی دارید و یا اگر می‌توانید

 

هنگام انتظار در مطب پزشک یا بردن فرزندتان به مدرسه و یا قبل از شروع جلسه کاری خود یک درس کوتاه را مرور کنید همین کافی است. ابتدا باید با گام‌های کوتاه آغاز کنید و رفته‌رفته گام‌های خود را بلندتر کنید. به خاطر داشته باشید که یادگیری زبان را باید برای خود لذت‌بخش سازید و به آن به دیده یک وظیفه و تکلیف نگاه نکنید.

 

نکته مهم در خصوص یادگیری زبان این است که مدام باید پیشرفت خود را ارزیابی کنید تا انگیزه لازم برای حرکت به جلو را داشته باشید.

 

پول: “یادگیری یک زبان خیلی گرونه. من از این جور پول‌ها ندارم.”

این بهانه یکی از رایج‌ترین بهانه‌ها در یادگیری زبان است. حال آنکه یادگیری زبان می‌تواند آن‌قدرها هم گران نباشد. به لطف حضور اینترنت امروزه می‌توانیم هزاران مطلب از اینترنت پیدا کنیم.

 

سایتهایی را سرچ کنیم که هدفشان ترویج مهارت‌های زبان  است. در این سایتها افرادی عضو هستند که مایل هستند زبان مادری شما را یاد بگیرند و در عوض زبان خود را به شما آموزش دهند.

همچنین می‌توانید درس‌های گرامر فراوانی را به صورت رایگان دانلود کنید و مهارت رایتینگ خود را بهبود بخشید – و یا در دوره مکالمه آنلاین فرمول 1 شرکت کنید. (افراد بسیاری تا کنون در این دوره شرکت کرده‌اند و از پیشرفت قابل توجهی برخوردار بوده‌اند!) و از همین امروز تجربه یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کنید.

 

مهم نیست که چه بهانه‌ای داشته باشید، شما به تنهایی آن‌قدر قوی هستید که می‌توانید به همه تردیدها و ترسهایتان غلبه کنید. به فواید حاصل از یادگیری زبان انگلیسی بیاندیشید.

 

به مکانهای جدیدی که خواهید رفت و به افرادی که با آن‌ها آشنا خواهید شد فکر کنید. یادگیری یک زبان سفری لذت‌بخش و تجربه‌ای ماندگار است لیکن تا زمانی که به بهانه تراشی ادامه دهید  هرگز قادر به چشیدن طعم شیرین این سفر به یاد ماندنی نخواهید بود!

یک دیدگاه برای “3 افسانه قدیمی در خصوص یادگیری زبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.