یک تکنیک جالب برای یادگیری حروف اضافه

چرا یادگیری حروف اضافه این قدر دشوار است؟ اکثر زبان آموزان در استفاده از حروف اضافه انگلیسی با مشکل مواجه اند.دلیل آن هم موارد مختلفی مثل قوانین، استثنائات و … است.

اگر می خواهید با حروف اضافه به مشکل برنخورید به یک نکته توجه داشته باشید. هیچ وقت نپرسید چرا؟

 

چرا از حرف اضافه “for” استفاده می کنیم نه “to”؟ چرا برای ماهها از حرف اضافه “in” استفاده می کنیم اما برای روزها از “on” و دهها سوال دیگر.

 

حروف اضافه دارای قاعده خاصی نیستند و یا حداقل من از آن بی خبرم!

 

خب، حال چه باید کرد؟ آیا می توان بدون صرف ساعتها تمرین و مطالعه، طرز استفاده درست از حروف اضافه را یاد گرفت؟

بله. در این مقاله روشی آموزش می دهم که می توانید به حروف اضافه مسلط شوید. این روش البته کمی زمان بر است اما قطعا ارزشش را دارد.

 

چه نباید بکنید؟
سعی نکنید لیستهای بالا بلند و غیر کاربردی حروف اضافه را مطالعه کنید و به خاطر بسپارید. این کار بسیار خسته کننده و اتلاف وقت است. اخیرا جزوه یکی از معلمین پیش دانشگاهی معروف را دیدم که تماما عبارت بود از حروف اضافه و بچه ها ناچار بودند این جزوه وحشتناک را حفظ کنند!

 

همانطور که گفتم این کار بی فایده است. زیرا بعد از مدتی زبان آموز هر چه را خوانده از یاد خواهد برد و هنگام صحبت کردن مجددا همان اشتباهات قبل را خواهد داشت.

 

به این مثال دقت کنید.

دکتر زبان

 

شاید ظاهر این اینفوگرافیک خیلی زیبا باشد اما نمی توان چیز خیلی زیادی از آن آموخت. اکثر مطالب آن بعد از چند دقیقه از خاطرمان فراموش می شوند.

 

یک روش بسیار موثر:
بر اساس تجربه تدریس چند ساله دریافته ام که آسان ترین و لذت بخش ترین شیوه یادگیری هر زبان این است که آن زبان را هر روز در معرض چشمها و گوشهایمان قرار دهیم: یعنی تمرین لیسنینگ و ریدینگ. اگر در دوره 7 روزه رایگان ما شرکت کرد ه باشید به این موضوع اشاره کرده ام. بسیاری از زبان آموزان من از طریق تماشای سریال و فیلم، گوش کردن به آهنگهای انگلیسی و مطالعه کتابهای داستان به سطوح پیشرفته رسیده اند.

 

و اما کارهایی که باید انجام دهید به این ترتیب است:
قدم اول – لیستی مناسب و کاربردی از ترکیب حروف پیدا کنید. شاید بگویید این لیستها خسته کننده اند، اما به هر حال به یک مرجع مناسب نیازمندید.

 

قدم دوم – هفته ای 10 جمله را در سایت soundcloud ضبط کنید. به این ترتیب بعد از یک سال 520 جمله را ضبط کرده اید که خیلی هم عالی است. کافی است به سایت www.soundcloud.com بروید و بعد از ساخت حساب کاربری می توانید صدای خود را ضبط کنید.

 

قدم سوم – هر روز به این عبارات گوش کنید.
اگر می خواهید یک زبان را خوب یاد بگیرید و درست استفاده کنید، ” تکرار” نقش بسیار مهمی دارد. خوشبختانه این کار بیش از حد آسان است.

کافی است مطالبی را که ضبط کرده اید در گوشی همراه خود ذخیره کنید و هر روز به آنها گوش کنید تا حسابی ملکه ذهنتان شوند. توصیه من برای این کار این است که حداقل روزانه 5 بار گوش کنید. بعد از یک هفته سراغ 10 جمله بعدی بروید. اما یادتان باشد که مطالب هفته قبل را هم مرور کنید.

 

قدم چهارم – این جملات را در اسپیکینگ و رایتینگ خود به کار بگیرید.
بعد از یک هفته گوش کردن حالا آماده اید تا این جملات را در گفتار و نوشتار خود استفاده کنید. برای این کار چند روش توصیه می کنم:

  1. در صحبت کردن با معلم خود از این جملات استفاده کنید.
  2. در گروههای مختلف چت از آنها استفاده کنید.

قبل از انجام مکالمه ابتدا در مورد جملاتی که ساخته اید سوال و جواب بسازید. سپس از آنها در مکالمه استفاده کنید و از معلم خود بخواهید تا اشتباهات شما را تصحیح کند.

 

روشی که در اینجا ارائه کردم به شما کمک می کند که تا حد بسیار زیادی به اعتماد به نفس در توانمندی های خود در زبان انگلیسی برسید. ضمن اینکه نیازی به دوره ها و محصولات خسته کننده هم نخواهید داشت.

 

خلاصه آنچه گفتیم:

چه چیزی؟
حروف اضافه را به طور طبیعی و بدون نیاز به مطالعه آنها و یادگیری قوانین قلمبه سلمبه یاد بگیرید. جملات درست را ضبط کنید و بیشتر روی یادگیری حروف اضافه به کار رفته در این جملات متمرکز شوید.

 

چرا؟
زیرا دانستن حروف اضافه و استفاده به جا از آنها برای یادگیری و تسلط به زبان انگلیسی خیلی مهم است. اما نیازی نیست دستپاچه شوید و اگر هم اشتباه کردید نا امید نشوید.

 

چطور؟

  1. لیستی از حروف اضافه را دانلود کنید و بعد از اینکه این لیست را کامل کردید می توانید لیست خود را طراحی کنید.
  2. در سایت sound cloud یا هر اپلیکیشن دیگر هر هفته 10 جمله ضبط کنید.
  3. هر هفته روزانه حداقل 5 بار به جملات خود گوش کنید. سپس برای هفته بعد مطالب جدید ضبط کنید.
    یک نفر پیدا کنید که از طریق گفتاری یا نوشتاری با او به تمرین بپردازید.
  4. اگر پیشنهادی برای یاد گرفتن سریع تر حروف اضافه دارید در همین صفحه برای ما و دوستان دیگر بنویسید تا به رشد و یادگیری بقیه کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.