چگونه استاد لغت شویم؟

همه ما می‌دانیم که در یادگیری زبان یکی از عوامل اساسی تقویت بانک واژگان است اما همواره سعی می‌کنیم از این کار شانه خالی کنیم. چگونه لغات بی‌شماری را یاد می‌گیریم تا در زبان به تکیه‌گاهی مهم دست پیدا کنیم؟

 

پاسخ ساده است: خلق عادت. برای یادگیری لغت باید در خود اشتیاقی  ایجاد کنید و سپس طبق برنامه پیش بروید تا موفق شوید. هر چند این پروسه بسیار ساده است لیکن بسیاری از افراد از درک چنین قانونی عاجزند.
ریشه کلمات و اهمیت آن‌ها را بررسی کنید.

 

در هر زبانی، لغت به مثابه تنه درخت آن زبان محسوب می شود. هر چند کلمات بسیاری در هر زبان وجود دارد که از زبان‌های دیگر وام گرفته شده‌اند لیکن هر زبان دارای ماهیت خاص خود است و زیبایی زبان نیز به همین تفاوت‌هاست.

 

وَمِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلاَفُ أَلْسِنَتِکُمْ وَ أَلْوَانِکُمْ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّلْعَالِمِینَ

و از نشانه‏ های الهی، آفرینش آسمان‏ها و زمین، و تفاوت زبان‏ها و رنگ‏های شماست؛ همانا در این امر برای دانشمندان نشانه‏ هایی قطعی است. (سوره روم – آیه ۲۲)

 

کلماتی که هنگام صحبت کردن به کار می‌بریم از صداها و ویژگی‌هایی استفاده می‌کنند تا تصویر و یا مفهومی را منتقل کنند.

 

وقتی در مسیر یادگیری یک زبان گام برمی‌داریم یادگیری لغات جدید بایستی مهم‌ترین اولویت برایمان باشد. چرا؟ زیرا شالوده یک زبان چیزی جز لغت و ساختار گرامری نیست.

 

البته باید گفت که جایگاه لغت از گرامر به مراتب خیلی بالاتر است. درست است  که گرامر به مثابه ستون فقرات یک زبان محسوب می‌شود اما اگر مفاهیم و کلمات برای شما در همان برخورد اول ناآشنا باشند پس فایده گرامر چیست؟

 

برای آنکه همواره در یادگیری لغت با انگیزه بمانید سعی کنید سه ویژگی را در خود ایجاد کنید:

الف) رقابت‌طلبی – این ویژگی به ویژه زمانی مؤثرتر عمل می‌کند که با فرد دیگری که در حال یادگیری زبان انگلیسی است به رقابت برخیزید. مثلا با آن‌ها شرط ببندید که ظرف یک هفته بیشتر از آن‌ها لغت حفظ خواهید کرد و در صورت برنده شدن آن‌ها باید شما را برای شام  به یک رستوران خوب دعوت کنند.

 

ب) طنز – این ویژگی بسیار عالی است. با شوخ طبعی یادگیری لغات را به بازی تبدیل کنید.

 

ج) جدیت – همواره با اراده باشید. برای رسیدن به هدف خود با تمرکز و جدیت پیش بروید تا نتایج عالی پس از مدتی ظاهر شوند.

 

سعی کنید به یادگیری واژگان نگاه مثبت داشته باشید. درست به خاطرم هست در دوران مدرسه دانش آموزان شکست خورده و ناکام که خودم نیز یکی از آنها بودم!!

کسانی بودند که نسبت به موقعیت خود نگاه منفی داشتند. اگر فرد  به یادگیری زبان نگاه منفی داشته باشد دیر یا زود یادگیری آن زبان را رها خواهد ساخت. پس ذهنیت منفی را تغییر دهید.  یادگیری لغات را به عنوان یک گام ضروری در زندگی ببینید نه یک وظیفه اجباری .

 

همواره برای یادگیری واژگان از دو اهرم زیر کمک بگیرید:

۱- استفاده از اپلیکیشن – به طور جدی با لغات روبه‌رو شوید. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن های فراوانی که در اینترنت وجود دارد استفاده کنید. سه تا از اپلیکیشن های معروف که از بقیه اپلیکیشن های موجود نتیجه بهتری برای خودم داشته عبارتند از :

Anki


چگونه استاد لغت شویم؟

Memrise

 

Quizlet

۲- مرور – پس از یادگیری لغات باید مرتب به مرور آن‌ها بپردازید. با این کار می‌توانید متوجه شوید که چه کلماتی را خوب یاد گرفته‌اید و چه کلماتی باید بیشتر تمرین کنید. همچنین با مرور دائم لغات می‌توانید میزان پیشرفت خود را ارزشیابی کنید.

 

نحوه پیدا کردن لغات و برنامه‌ریزی برای یادگیری آن‌ها

مرحله فوق برای بسیاری از مبتدیان مثل رد شدن از پست ایست و بازرسی است. اما اگر کمی دقت کنید  متوجه می شوید که موضوع به این سختی ها هم که فکر می‌کنید نیست.

قطعاً هنگامی که در دوران کودکی در حال یادگیری زبان بودید لغاتی مثل مولکول و زیست‌شناسی را یاد نگرفتید. بلکه ابتدا با کلماتی مثل مامان، بابا، آب، غذا و … شروع کردید. بعد هر چه بزرگتر شدید تعداد لغات نیز با شما رشد کردند.

پس شما نیز همچون یک کودک باید ابتدا از لغات ساده شروع کنید و سپس به مرور حجم لغات را زیادتر کنید. هیچ گاه یادگیری مکالمه را با کتابهای قدیمی و دشواری مثل ۵۰۴ واژه شروع نکنید. این کتابها مملو از لغات قدیمی و دشواری هستند که در انگلیسی محاوره ای به ندرت استفاده می شوند.

شاید هم خود شما جز هزاران شاهدی بر این مدعا هستید که ماه ها وقت خود را برای مطالعه این کتاب تلف کرده اید و هنوز برای صحبت کردن دچار مشکل هستید! شما برای مکالمه به منبعی از لغت نیازمندید که لغات مورد استفاده در انگلیسی واقعی را آموزش دهد.

 

نحوه یادگیری لغات

برای یادگیری لغت روش‌های مختلفی وجود دارد. واقعیت این است که هر فردی ممکن است از یک روش خاص منتفع شود. شاید همه روش‌ها برای شما مناسب نباشند اما قطعاً یک روش وجود دارد که برای شما بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت.

Anki

Memrise

چگونه استاد لغت شویم؟Quizlet

 

فلش کارت – هر چند برخی افراد تصور می‌کنند فلش کارت قدیمی شده اما استفاده از فلش کارت‌ها برای افرادی که از طریق نوشتن بهتر یاد می‌گیرند نتیجه مطلوب تری در بر خواهد داشت.

 

استیکر لغت – با استفاده از استیکر لغات می‌توانید مدام در طول روز خود را در محاصره لغات قرار دهید.

 

دفترچه‌های لغت – این دفترچه‌ها به ویژه زمانی که تبلت یا موبایل همراه خود ندارید ابزارهای سودمندی هستند.

 

چگونگی به کار بردن لغات جدید

حالا نوبت استفاده از کلمات است تا بتوانید بین آن‌ها رابطه معنایی ایجاد کنید. در اینجا می‌خواهم یک شیوه عالی به شما معرفی کنم. برای این کار به یک دفتر نیاز دارید. (steno notebook)

 

بعد از آنکه تعدادی لغت یاد گرفتید وقت آن است که دفتر خود را برداشته و با تمامی کلماتیکه تا به حال یاد گرفته‌اید یک داستان بنویسید.

کافی است خلاقیت خود را به کار بگیرید و با همه کلمات یاد گرفته شده یک داستان بامزه بنویسید. این کار باعث ایجاد یک رابطه قوی بین کلمات می‌شود و از آنجاییکه این داستان محصول ذهن شماست بهتر می‌توانید کلمات را به خاطر بسپارید. اکنون زمان مرور کردن است.

 

مرورکردن  بسیار آسان اما فوق‌العاده مهم است. حالا همان روشی را که در ابتدا برای یادگیری لغات به کار می‌گرفتید دوباره به کار بگیرید. یکی از ویژگی‌های جالب در روش SRS که در اپلیکیشن های Memories و Anki نیز وجود دارد، این است که عملکردتان در کار کردن با این افزونه‌ها به شما یادآوری می‌کند که برای مرور کلمات به چه مقدار زمان نیاز دارید.

 

لغات بسیار مهم هستند. آنها را دست کم نگیرید و هنگام یادگیری زبان نهایت سعی خود را برای حفظ و یادگیری آن‌ها صرف کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 دیدگاه برای “چگونه استاد لغت شویم؟

 1. با سلام و تشکر
  به نظر من یادگیری عبارت (phrase) هم راحتره و هم بازدهی بالاتری داره!
  با احترام

 2. سلام..! ممنونم از مقاله مفیدتون ؛ پاینده و شادکام باشید

 3. سلام و درود خدمت آقای دکتر زبان
  خدا قوت
  دکتر امیدوارم که حالتون خوب باشه.
  من یه سئوال داشتم امیدوارم که کمکم کنید.

  من امسال می خوام کنکور ارشد شرکت کنم بعد دایره لغت خیلی خوبی دارم ولی وقتی می خوام تست بزنم با وجود اینکه معنی تمام لغت ها رو بلدم ولی بازم نمی تونم با اطمینان بالا جواب رو انتخاب کنم می خواستم بدونم چطور می تونم این مشکل رو برطرف کنم. ازتون خواهش میکنم که راهنمایی کنید. من گرایشم نرم افزار هست و زبان درس خیلی مهمی برای من هست.

  با تشکر ازشما

  1. درود بر شما
   احتمالا معنی تمامی لغات را به طور کامل نمی دانید زیرا در غیر این صورت پیدا کردن پاسخ درست چندان دشوار نیست. اما رعایت چند نکته می تواند در پیدا کردن پاسخ صحیح بیشتر کمک کند.
   1- استفاده از معنای جمله
   2- استفاده از ریشه کلمات
   3- گزینه ها را بخوانید و اطلاعات عمومی خود و موجود در متن را فعال کنید.
   4- سه گزینه را رد کنید و به طور غیر مستقیم به جواب برسید.
   5- اگر نسبت به پاسخ یک تست مطمن نیستید به حس درونی خود مراجعه کنید. آن پاسخی که حس درونی تان تایید می کند معمولا درست است.
   6- همیشه از روش حذف گزینه استفاده کنید. اگر بخواهید بین 4 گزینه انتخاب کنید احتمال درست بودن هر کدام 25% است اما اگر دو گزینه را رد کنید احتمال درست بودن پاسخ 50% خواهد بود.
   7- بعد از پاسخ به سوالات حدالامکان پاسخ سوالات را عوض نکنید مگر اینکه کاملا اطمینان داشته باشید.

   موفق باشید

 4. میسی مطلب عالی بود و امتحانش میکنم و نتیجه رو که حتما میده میگم
  I really like it

 5. سلام.آیا برای یادگیری لغت همزمان نوشتنش را هم باید یادبگیریم یا فعلا یادگیری لغت کافی میباشد

  1. درود بر شما

   در قدم اول یادگیری لغات به تنهایی کافی است و در قدم دوم دیکته صحیح کلمه

 6. سلام شما برای یادگیری لغاتی ک درانگلیسی واقعی(محاوره)کاربرد دارن چه منبعی رومعرفی میکنید؟؟؟

  1. درود بر شما
   محصول انگلیسی واقعی به سبک فرندز برای این منظور طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.