جنین چگونه زبان یاد می گیرد؟

قبل از شروع بحث از آن جایی که موضوع این مقاله در مورد بارداری است، بد نیست اول از همه یک اصطلاح کاربردی در این زمینه یاد بگیریم. این اصطلاح کاربردی عبارت است از:

 

have a bun in the oven        باردار بودن  

 

Ex. I have a bun in the oven.    .من باردار هستم  

Ex. She has a bun in the oven.  .اون خانم باردار است

 

 

جنین چگونه زبان یاد می گیرد؟

 

و اما برای بسیاری از افراد جای سوال است که تاثیر یادگیری زبان انگلیسی روی جنین چیست؟ آیا می توان در دوران باداری به جنین، زبان آموزش داد؟ دوران جنینی و یادگیری زبان چه ارتباطی با هم دارند؟در سایت نی نی سایت مقاله جالبی با عنوان آموزش جنین در دوران بارداری، افزایش هوش و یادگیری وجود دارد که نشان دهنده اهمیت یادگیری جنین است.

 

اگر خانمی باردار هستید و می خواهید فرزندی چند زبانه پرورش دهید، احتمالا  تعجب خواهید کرد اگر بدانید که نوزاد شما همین حالا در رحم  شما در حال یادگیری دو یا چند زبان است. پس شاید بهتر باشد با برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی همگام با فرزند خود به یادگیری زبان اقدام کنید.

 

با عضویت در پیج اینستاگرام دکتر زبان می توانید صدها آموزش ویدئویی رایگان را دریافت کنید و تجربه لذت بخش از یادگیری انگلیسی در دوران بارداری داشته باشید! همین حالا عضو شوید!

شاید تعجب کنید و بپرسید مگر یادگیری زبان قبل از تولد هم امکان پذیر است؟

 

باید بگویم بله. هر چند یادگیری دو یا چند زبان توسط جنین موضوعی جدید بوده و تحقیقات در این راستا همچنان ادامه دارد، اما آنچه مسلم است این است که بی شک فرزند شما زمانی که در رحم است در معرض زبان قرار دارد!

 

تحقیقاتی که توسط گروهی از دانشمندان روانشناس انجام شده نتایجی بسیار جالب را نشان می دهد.

 

آنها دو گروه نوزاد را بررسی کردند. نوزادان تک زبانه ای که در دوران جنینی فقط به زبان انگلیسی گوش کرده بودند و نوزادانی که مادرانشان به دو زبان انگلیسی و تگالوگ (زبان رسمی فیلیپین) صحبت می کردند.

 

جنین چگونه زبان یاد می گیرد؟

 

آنها دریافتند که شدت علاقه به یادگیری در آن دسته از نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری به زبان های مختلف صحبت می کردند خیلی بیشتر بوده و حتی از قدرت بیشتری در تفکیک این زبانها برخوردارند!

 

محققان در کشورهای آمریکا و سوئد طی تحقیقات دیگری شواهدی را یافته اند که نشان می دهد ما پیش از تولد شروع به یادگیری زبان می کنیم.

 

در این تحقیق چهل نوزاد پسر و دختر که تقریبا سی ساعت بیشتر از زمان تولدشان نگذشته بود به طور تصادفی در معرض حروف صدادار متفاوت در زبانهای انگلیسی و سوئدی قرار گرفتند. یکی از این حروف صدادار عبارت بود از صدای “e” در انگلیسی مثل sweet که در زبان سوئدی با علامت “eu” نشان داده می شود. این صدا در لغت فرانسوی Oeuf، به معنای تخم مرغ نیز وجود دارد.

 

در این آزمایش پژوهشگران واکنش نوزادان به هر صدا را بر اساس شدت مکیدن پستانکی که به کامپیوتر متصل بود اندازه گیری کردند.

 

در هر گروه، وقتی نوزادان صداهای مربوط به زبان خارجی را می شنیدند، با شدت بیشتری پستانک را می مکیدند. به عبارت دیگر نوزادان آمریکایی هنگامی که حروف صدادار سوئدی را می شنیدند پستانک را محکم تر می مکیدند و در مقابل نوزادان سوئدی نیز وقتی حروف صدادار زبان انگلیسی را می شنیدند با شدت بیشتر پستانک را مکیدند.

 

پاتریشا کویی – یکی از افراد اصلی این تحقیق و مدیر اجرایی موسسه  تحقیقاتی یادگیری و علوم مغزی در دانشگاه واشنگتن می گوید: نتایج تحقیقات نشان می دهد که نوزادان با توانایی تشخیص زبان های مختلف متولد می شوند و برای آشنایی با یک زبان خارجی بسیار کنجکاو هستند.

 

جنین چگونه زبان یاد می گیرد؟

 

پاتریشا اظهار می دارد که نوزادان از زمانی که در رحم مادر هستند شروع به یادگیری می کنند. وی ادامه می دهد که جنین در ده هفته آخر، یعنی زمانی که سیستم شنوایی کاملا فعال است نه تنها قادر به شنیدن اصوات و کلمات است و به صداها توجه می کند، بلکه این اصوات را بخاطر آورده و یاد می گیرد.”

 

کریستین موون، مدیر این تحقیق و استاد روانشناسی در دانشگاه واشنگتن می گوید صدای خیلی بلند می تواند توانایی شنیدن جنین را مختل کند. همچنین ممکن است موجب تخریب کانالهای شود که در قشر شنوایی ساخته می شوند. در نتیجه نه تنها توانایی شنیداری بلکه توانایی تشخیص اصوات را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

فرزند خود را در معرض  زبان های مختلف قرار دهید!

یادگیری زبان توسط مادر بر میزان حساسیت مغز نوزاد در خصوص یادگیری زبان و توانایی پردازش گفتار آنها تاثیر می گذارد. بنابراین کودک نه تنها اصوات را تجربه می کند، بلکه در دوران جنینی تجربه ای جدید از یک زبان را به دست می آورد. بنابراین نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری با آنها صحبت کرده اند قطعا نسبت به نوزادانی که چنین تجربه ای نداشته اند، در زمینه یادگیری زبان برتری چشمگیری خواهند داشت!

 

قرارگیری جنین در معرض زبان طی ده هفته آخر بارداری از حساسیت و شدت بسیار بیشتری برخوردار است.

 

نوزاد پس از تولد در 6 ماه نخست نسبت به زبان از حساسیت بیشتری برخوردار است.

 

جنین چگونه زبان یاد می گیرد؟ 

 

تحقیقات دیگر نشان می دهد که کودکان طی 6 ماه اول تولد سوای از محیط فرهنگی که در آن متولد می شوند، نسبت به ترکیب انواع اصوات از ذهنی کاملا باز برخوردار هستند.

 

از شش ماهگی تا یک سالگی مهارتهای یادگیری زبان کودک محدود به محیطی می گردد که در آن قرار گرفته است. بنابراین اگر قصد دارید فرزند خود را با اصوات زبان  چینی ماندارین آشنا کنید، باید قبل از تولد امکان دسترسی نوزاد به آین اصوات را فراهم کنید.

 

جالب آن است که تعامل انسانی تنها راه برای یادگیری یک زبان است. پاتریشا کویی در سخنرانی فوق العاده  خود درباره جنین و نوزادانی صحبت می کند که در معرض برنامه های رادیو یا تلویزیون قرار گرفته اند.

 

 

نتیجه این که توانایی یادگیری زبان در کودک تقریبا تنها از طریق بخش اجتماعی مغز تحریک می شود! این بدان معناست که تعامل اجتماعی مادر با افراد  خارجی زبان امری است حیاتی! بنابراین گوش دادن صِرف به برنامه های تلویزیونی و رادیویی خارجی کمک چندانی به نوزادان در یادگیری زبان خارجی نمی کند.  برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این مقاله انگلیسی نیز مراجعه کنید.

 

بنابراین، اگر واقعا می خواهید به کودک خود زبان دیگری را آموزش دهید با داشتن برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی فردی را پیدا کنید که به آن زبان صحبت می کند و با آن فرد به صحبت بپردازید. تا به این ترتیب بین کودک شما و آن فرد نوعی پیوند اجتماعی ایجاد شود. این فرد می تواند یک پرستار انگلیسی زبان باشد یا یکی از مدرسین دوره مکالمه آنلاین فرمول یک یا حتی یک مهمان خارجی زبان.

 

برای تسهیل این هدف یک نقشه راه یادگیری زبان طراحی کرده ایم که به شما کمک می کند مسیر درست یادگیری سریع و لذت بخش زبان انگلیسی را پیدا کنید. و بتوانید بدون اشتباه در کوتاهترین زمان فرزند دو زبانه محبوب خود را پرورش و آینده ای درخشان برای او ترسیم کنید.

 

پیشنهاد می کنم حتما با عضو شدن در پیج اینستاگرام دکتر زبان، کانال تلگرام و سایت دکتر زبان از صدها مطلب رایگان ارائه شده به صورت روزانه استفاده کنید. به این ترتیب با یک تیر دو نشان می زنید. هم  بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل را تجربه می کنید و هم دوران بارداری را به دوره ای سرشار از یادگیری تبدیل می نمایید!

 

از شما متشکرم که این مقاله را مطالعه کردید. با آرزوی سلامتی برای شما  و فرزند دلبندتان و تجربه ای شیرین از دوران بارداری…!

 

 

 

 

 

6 دیدگاه برای “جنین چگونه زبان یاد می گیرد؟

  1. من الان در حال گذراندن ماههای آخر بارداری هستم. امروز که با سایت شما اتفاقی آشنا شدم خدا رو شکر کردم که یکی از نشونه هاشو برای کمک به من و فرزندم بهم نشون داد. ای کاش زودتر با سایت شما آشنا می شدم. امیدوارم بتونم در دوره های شما هم شرکت کنم تا بتونم در آموزش زبان به فرزندم بهتر عمل کنم.

  2. چقدر پیج با حالی دارید. مطالبتون خیلی آموزنده و مفیده ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.