راه‌های یادگیری لیسنینگ

تقویت لیسنینگ از چالش‌های مهم زبان‌آموزان است. به همین خاطر در این مقاله بهترین راه‌های یادگیری لیسنینگ را به شما آموزش داده‌ایم.

 

اگر تازه می‌خواهید یادگیری زبان را شروع کنید یا اینکه مدت‌هاست برای تقویت لیسنینگ و مهارت شنیداری خود تلاش می‌کنید، این مطلب برای شما می‌تواند مفید واقع شود:

 

اهمیت تقویت لیسنینگ

 

قبل از اینکه به معرفی روش‌های تقویت لیسنینگ بپردازیم، لازم است درمورد ضرورت آن و دلیل سخت بودن آن صحبت کنیم.

 

بسیاری از کسانی که اقدام به شروع یادگیری یک زبان جدید می‌کنند، لغات زیادی را یاد می­گیرند و با ساختار جملات و نکات گرامری هم آشنا می‌شوند و حتی در ترجمه متون ممکن است خوب عمل کنند، اما وقتی مکالمه یا صحبتی به آن زبان را می‌شنوند از درک آنچه گفته شده است، عاجز می‌مانند. دلیل اصلی آن این است که به حد کافی به آن زبان گوش نداده‌اند و با لهجه‌ها آشنا نیستند. برای همین نیاز است که لیسنینگ خود را تقویت کنند.

 

بهتر است که ابتدا یک لهجه را انتخاب کرده و به تعداد زیادی مکالمات مختلف از همان لهجه گوش دهید. در ابتدای کار خودتان را با گویش‌های مختلف سردرگم نکنید.

 

تماشای انیمیشن، فیلم و سریال، گوش دادن به پادکست و کتاب‌های صوتی، از جمله بهترین روش‌های رایگان هستند که به این منظور می‌توانید استفاده کنید.

 

 

3 راهکار برای تقویت لیسنینگ

 

 

1. گوش دادن به برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی انگلیسی

 

این یک روش متداول بین زبان آموزان است چراکه شما خیلی راحت با شیوه بیان و کلمات رایج‌تر انگلیسی آشنا می‌شوید. مطالعه برخی کتاب‌های انگلیسی ممکن است از این نظر که از کلمات غیرمحاوره‌ای استفاده می‌کنند چندان برای تقویت مکالمه کارایی نداشته باشد. گاهی در کتاب‌ها از کلماتی استفاده شده که قبلا رایج بوده یا در گفتگوهای روزمره مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اما گوش دادن به برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی انگلیسی زبان، شما را دقیقا با نحوه گویش فعلی جهان آشنا میکند، بنابراین از بهترین راه‌های یادگیری لیسنینگ می‌باشد.

 

راه‌های یادگیری لیسنینگ

 

البته اگر مبتدی و در حد صفر هستید، ابتدا باید دامنه لغات خود را گسترش بدهید و با کمک اپلیکیشن‌ها به مکالمات مربوط به همان سطح لغات و جملات گوش بدهید.

 

در برخی فایل‌های صوتی انگلیسی ممکن است گوینده سریع و با کمی لهجه صحبت کند ولی اکثر اوقات شمرده و بسیار قابل فهم صحبت می‌کنند، همانند زبان فارسی که بعضی تند و با لهجه صحبت کرده و برخی شمرده و قابل فهم‌تر صحبت می‌کنند. بنابراین مهارت شنیداری شما باید آنقدر تقویت شود که به خوبی متوجه هر نوع صحبتی بشوید.

 

تأثیر برنامه­ های تلویزیونی و رادیویی در تقویت لیسنینگ

 

مزیت گوش دادن به برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی این است که گوینده‌ها معمولا از نظر فن بیان خوب هستند و قابل فهم صحبت می‌کنند، به همین خاطر برای نوآموزان زبان انگلیسی، گزینه مناسبی به شمار می­روند.

 

مزیت دیگر گوش دادن به برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی این است که گوینده حالات مختلف بیان یک جمله را به شما آموزش می­دهد، یعنی بین یک خبر خوش، با یک خبر مهیج یا ناراحت کننده تفاوت در نوع بیان وجود دارد، که شما خیلی خوب متوجه آن خواهید شد.

 

خوشبختانه برای این کار نیازی نیست که حتما رادیو یا تلویزیونی داشته باشید که شبکه‌های خارجی را بگیرد! بلکه با وجود اینترنت می‌توانید همان برنامه‌ها را از اینترنت دریافت کنید.

 

2. تماشای انیمیشن، فیلم و سریال جهت یادگیری لیسنینگ

 

همیشه گفته‌اند که یادگیری همراه با تفریح بیشتر موثر واقع می­شود. به همین خاطر تماشای انیمیشن و فیلم برای یادگیری زبان می‌تواند بدون اینکه خسته کننده باشد مدت زمان زیادی شما را مجذوب خود کند.

 

راه‌های یادگیری لیسنینگ

 

شما در طی روز باید چندین ساعت به لیسنینگ اختصاص بدهید تا کم کم در این زمینه پیشرفت کنید.

 

انیمیشن‌ها از این جهت که برای کودکان و سنین پایین ساخته می‌شوند از لغات و اصطلاحات سخت و پیچیده استفاده نمی‌کنند و ساختار جملات در آن­ها تا حد امکان ساده است.

بنابراین انیمیشن یکی از بهترین راه‌های یادگیری لیسنینگ است.

 

نحوه تماشای فیلم و انیمیشن برای تقویت لیسنینگ

 

یک روش متداول و توصیه شده این است که یک بار آن را با زیرنویس فارسی ببینید تا متوجه داستان و گفتگوها بشوید، سپس دفعه بعدی با زیرنویس انگلیسی آن را ببینید و در نهایت هم بدون زیرنویس آن را بارها و بارها تماشا کنید.

 

دقت کنید که اولویت باید دیدن چندباره یک فیلم یا انیمیشن باشد نه اینکه چندین فیلم و انیمیشن را به صورت گذرا ببینید.

 

از بین انیمیشن‌ها و فیلم‌ها، آنها را ابتدا انتخاب کنید که اکثر جملاتشان را متوجه بشوید، همانطور که به آن اشاره شد اگر اصلا متوجه هیچ مکالمه‌ای نشدید بهتر است سطح زبان خود را با برنامه‌ها و جزوه‌های مختلف بالاتر ببرید.

 

3. استفاده از برنامه‌های موبایل برای تقویت لیسنینگ

 

اگر یک گوشی هوشمند دارید، استفاده از برنامه‌هایی که برای تقویت زبان ساخته شده‌اند، به شما کمک زیادی می­کند تا هر زمان که فرصتی داشتید، از این برنامه‌ها استفاده کرده و لیسنینگ خود را تقویت کنید.

 

راه‌های یادگیری لیسنینگ

 

 

برخی برنامه‌های موبایل برای تقویت لیسنینگ را در ادامه معرفی کرده‌ایم:

1. Oxford English Listening

2. Learn English Podcast

3. Learning English for BBC

4. American English Listening

 

گوش دادن به مکالماتی درباره موضوعات مختلف علمی، اقتصادی، سیاسی و غیره به شما کمک میکند تا دامنه لغات‌تان گسترده‌تر شود.

 

به خاطر داشته باشید که از هر روشی که استفاده می‌کنید، در نهایت باید تعدادی از جملات مختلف را یاد گرفته و بارها برای خود تکرار کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.