تقویت سریع تلفظ انگلیسی در 7 راهکار

آیا برای تلفظ برخی صداهای خاص در انگلیسی با مشکل رو به رو هستید؟ آیا فکر می کنید بهبود بخشیدن به نحوه تلفظ تان کاری است غیرممکن؟ خب در این مقاله می خواهم ۷ راهکار به شما نشان دهم که با استفاده از آنها می توانید به سرعت تلفظ خود را تقویت کنید.

 

۱- گوش های خود را به فیلمهای آموزش تلفظ در یوتیوب بسپارید.
در سایت یوتیوب کانالهای بسیاری وجود دارند که به آموزش تصحیح لهجه زبان انگلیسی می پردازند. 3 نمونه از این سایتها عبارتند از:

 

Dave Sconda (English Meeting)

English with Jennifer

Amy Walker

۲- هر روز به پادکستهای انگلیسی گوش کنید.
پادکستهای زیادی در زمینه آموزش تلفظ انگلیسی وجود دارند سه نمونه از وب سایتهای معروف در این زمینه عبارتند از:

 

American English Pronunciation

(در این سایت می توانید بیش از ۱۵۰ پادکست رایگان در زمینه آموزش تلفظ آمریکایی پیدا کنید.)

All Ears English Podcast

English Pronunciation Podcast

پادکستهای بومی زبان:

NPR Podcast Directory (National Public Radio: American)

BBC Podcast Directory (British Broadcasting Channel: British)

The Best Free Podcasts

۳- آهنگ کلام – به موسیقی هر کلمه دقت کنید.
شاید تا کنون توجه نکرده باشید که عوامل موسیقیایی یک زبان از مهمترین موارد در نحوه تلفظ عالی محسوب می شود. منظورمان این است که برای بهبود تلفظ خود باید به نحوه آهنگ کلام بومی زبانها توجه کنید. منظور از آهنگ کلام همان الگوی موسیقیایی یک زبان است. اگر قرار باشد یک زبان را زیر لب زمزمه کنید آهنگ آن زبان چگونه خواهد بود؟ دانستن این موضوع در فرایند یادگیری تلفظ بسیار مهم است.

 

pronunciation1

 

۴- تمرین – هر روز با صدای بلند یک مطلب انگلیسی بخوانید.
این روش برای کسانی مناسب است که به طور نسبی می توانند کلمات را صحیح تلفظ کنند. نتیجه این تمرین برای افرادی که واجد این شرط نیستند بر عکس خواهد بود. اگر تلفظ شما از استاندارد مناسبی برخوردار نیست توصیه می کنیم بیش از ۱۵ دقیقه تمرین بلند خواندن متنهای انگلیسی را انجام ندهید چرا که در غیر اینصورت تمرکز خود را از دست داده و دیگر متوجه اشتباهات خود نخواهید شد. شما می توانید با تمرینات کوچک و متمرکز، طی چند هفته تلفظ خود را تقویت کنید. یکی از این روشها این است که به یک متن صوتی گوش کنید، همزمان متن را خوانده و سعی کنید صدای گوینده را نیز تقلید کنید. برای کسب نتیجه بهتر می توانید صدای خود را ضبط کرده و با صدای گوینده فایل صوتی مقایسه کنید.

 

۵- خودآگاهی – صدای خود را حین صحبت کردن ضبط کنید.
صدای خود را حین خواندن یک متن ضبط کنید. در ابتدا شاید گوش کردن به صدای خودتان برایتان کمی ناخوشایند باشد اما به زودی به آن عادت خواهید کرد زیرا اغلب افراد از صدای خودشان راضی نیستند. همانگونه که قبلا نیز گفتیم تقلید کردن از صدای افراد انگلیسی زبان و ضبط صدای خودتان به همراه تقلید تا حد زیادی می تواند فرایند تلفظ شما را بهبود ببخشد. یکی از سایتهای معروف برای ضبط صدا، سایت Ship or Sheep است.

 

۶- تقلید – برای خود یک الگوی مناسب پیدا کنید.
الگوها دو گونه اند، الگوهای یادگیری زبان و الگوهای تلفظ. هر کدام از این الگوها می توانند شما را در بهتر تلفظ کردن کلمات  کمک کنند. الگوهای یادگیری زبان افرادی هستند که خوب صحبت می کنند و البته برای رسیدن به چنین جایگاهی بسیار تلاش کرده اند. این اشخاص می توانند معلم یا دوست شما باشند و می تواند به شما در رسیدن به جایگاهی مشابه جایگاه خود کمک کنند. الگوهای تقلید صدا، الگوهایی هستند که شما تمایل به تقلید از لهجه آنها دارد. بومی های انگلیسی زبان بهترین مثال هستند. وقتی یک فیلم را تماشا می کنید یکی از بازیگران فیلم را در نظر بگیرید که نوع صدا  و نحوه صحبت کردن او به شما شباهت داشته باشد. اگر در این مورد چندان مطمئن نیستید می توانید از یک شخص برای معرفی چنین فردی کمک بگیرید. حتی می توانید بخشهایی از یک فیلم را به خاطر سپرده و نحوه صحبت کردن شخصیتهای فیلم را تقلید کنید.

Untitled-1

۷- تجربه – یک لهجه را مهندسی معکوس کنید.
برای این منظور باید نحوه فارسی صحبت کردن یک فرد انگلیسی زبان را تقلید و سپس ساختار اصواتی را که تلفظ می کند به انگلیسی بر گردانید. شاید خنده دار به نظر برسد اما اگر بتوانید شیوه فارسی صحبت کردن یک فرد انگلیسی زبان را عینا تقلید کنید این امر موجب فعال سازی برخی اصوات در دهان شما شده و در نتیجه شما می توانید همان اصوات را در زبان انگلیسی به کار بگیرید.

 

برای دانلود جدول فونتیک های انگلیسی اینجا کلیک کنید. و بلاخره در پایان باید گفت که تمامی راهکارهای گفته شده در زمینه تلفظ نه فقط در مورد زبان انگلیسی که در مورد همه زبانها صدق می کند.

 

 

 

 

Top-Notch-Product 1

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.