پرش از سطح متوسط به سطح پیشرفته زبان انگلیسی

پرش از سطح متوسط به سطح پیشرفته زبان انگلیسی چگونه ممکن است؟

 

طی تجربه چندین ساله خود در حوزه آموزش زبان انگلیسی، زبان آموزان زیادی رو دیده ام. برخی از آن ها از سطح مناسبی از انگلیسی برخوردار بودن و برخی دیگر تا ترم های بالای کلاس های زبان شرکت کرده اند. اما بعد ناگهان به دلایلی یادگیری زبان رو رها کردن.

وقتی دلیلشو ازشون پرسیدم، گفتن که احساس می کردیم دیگه چیز جدید و تازه ای به اطلاعاتمون اضافه نمی شه و از اون جا به بعد همش تکراری هست.

 

شاید این صحبت ها برای شما هم آشنا باشه یا خودتون هم چنین حسی داشتین یا تو این موقعیت قرار دارین!

 

اگرچه این دلایل ممکنه در ظاهر درست باشن و تا حدودی سخت باشه که بشه مقدار پیشرفت رو بعد از رسیدن به سطح متوسطی از دانش زبانی به سه دلیل زیر اندازه گیری کرد؛ اما تو این مقاله راهکارها و راه حل هایی بهتون ارائه و پیشنهاد می شه، تا بتونین مقدار پیشرفتتون رو محاسبه و خیلی راحت سطح خودتون رو از متوسط به پیشرفته ارتقاء بدین! پس با من همراه باشین.

 

دلایل دشواری مشاهده پیشرفت و ترقی در یادگیری زبان انگلیسی:

 

1. پیشرفت ها به سختی دیده می شوند

وقتی برای اولین بار شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنین، همه چیز براتون تازگی داره و جذاب هست و خیلی علاقه دارین تا سریع پیش برین تا به آخرش برسین. اما یادگیری زبان مثل یادگیری یک برنامه کامپیوتری نیست و هیچ پایانی در یادگیری اون وجود نداره؛ بلکه همیشه مطالب جدید و تازه ای برای یاد گرفتن هست.

 

پرش از سطح متوسط به سطح پیشرفته زبان انگلیسی

 

اما واقعیتی که هست اینه که اکثر افراد وقتی به سطح متوسطی از دانش زبانی می رسن، اینطور فکر می کنن که الان بیشتر قواعد گرامری رو می دونن و از این به بعد همش تکراری میشه! پس چرا وقتی که بعد از این پیشرفتی در خود نمی بینن، ادامه بدن؟ همین ناتوانی در اندازه گیری پیشرفت هست که باعث میشه افراد انگیزه خودشون رو برای ادامه یادگیری و رسیدن به سطح پیشرفته از دست بدن.

 

اما باید بدونین که شما دائماً در حال پیشرفت، هر چند کوچک و ناچیز در راه رسیدن به سطح پیشرفته هستین و این پیشرفت رو با سه روش زیر می تونین در خودتون مشاهده کنین:

  • کلمات passive بیشتری یاد دارین (می‌تونین متون را سریع‌تر بخونین و درک کنین)
  • راحت تر و سلیس تر صحبت می کنین (دیگر نیازی ندارین که هر بار بین صحبت هاتون توقف کنین و به چیزی که می خواین بگین، فکر کنین)
  • مهارت های شنیداری شما بهتر شده (به خصوص اگه به طور مرتب به زبان انگلیسی گوش کرده باشین)

 

2. سطح زبان انگلیسی شما همین الان برای بسیاری از موقعیت ها مناسب است

دومین دلیل که به خاطر اون فکر می کنین دیگه نیازی به ادامه یادگیری ندارین، این هست که شما می بینین با همون سطحی که دارین، می تونین خیلی خوب هرچند با اشتباهاتی، بخونین، بنویسین یا حتی صحبت کنین و کارهاتونو پیش ببرین و به هدفتون برسین،  پس چه نیازی هست تا یادگیریتون رو ادامه بدین؟

 

پرش از سطح متوسط به سطح پیشرفته زبان انگلیسی

 

اما اتفاقی که این جا میوفته و من هم بسیار شاهد اون بودم، این هست که شما دارین اشتباهاتتون رو بارها و بارها بدون این که متوجه باشین، تکرار می کنین و در آخر اون اشتباه ها تو ذهنتون نهادینه می شن، به طوری که بعداً اصلاحشون خیلی سخت میشه.

 

برای این که شاهد تفاوت چشمگیری در سطح زبانی خودتون باشین بهتره بدونین که با اصلاح همین اشکالات به ظاهر کم اهمیت و ناچیز و کار روی این سه مورد زیر به نتیجه مطلوبی خواهید رسید:

افعال و حروف اضافه

تفاوت مصدر با اسم مصدر

تفاوت زمان ساده با استمراری

 

3. دایره لغت شما در یک سطح محدود شده یا باقی مانده است.

مورد دیگه ای که خیلی باهاش برخورد داشتم، این بوده که اغلب زبان آموزها فکر می کنند که چون معنی فیلم هایی که می بینن و یا متونی که می خونن رو خوب متوجه می شن، پس دیگه نیازی ندارن که کلمات و اصطلاحات جدیدی یاد بگیرن و نتیجش میشه دو تا جمله پایین که اکثراً میگن:

“من همیشه از یک سری کلمات یکسان و همیشگی تو انگلیسی استفاده می کنم.”

“دانش لغتی من تو سطح پایه و ابتدایی گیر کرده.”

 

پرش از سطح متوسط به سطح پیشرفته زبان انگلیسی

 

ممکنه این موارد برای شما هم آشنا باشه؛ اما همین مورد به ظاهر ناچیز، اصلی ترین مانع رسیدن شما به سطح پیشرفته است. چرا؟ چون وقتی دارین صحبت می کنین، متوجه می شین که با این که دانش خوبی از زبان انگلیسی دارین، اما نمی تونین اونطور که باید و شاید از کلمات و جملات درست استفاده کنین و بعد از مدتی انگیزه و امیدتون به انگلیسی صحبت کردن رو از دست میدین.

 

اما خوشبختانه راهکارهای خیلی کاربردی برای رفع این سه مشکل عنوان شده وجود داره که در ادامه با اون ها آشنا می شین:

 

راه مستقیم گذر از سطح متوسط به سطح پیشرفته

راهکارهای زیر به شما برای رسیدن به سطح پیشرفته کمک می کنن؛ اما باید یادتون باشه که محکم، استوار و مصمم باشین  و در نیمه راه منصرف نشین. چون این راه به تلاش و پشتکار زیاد نیاز داره. البته اگه هدف قلبی و واقعیتون یادگیری زبان باشه، نه تنها راه سختی براتون نیست، بلکه جالب و سرگرم کننده هم خواهد بود.

 

1. به طور مداوم برای یادگیری، زمان اختصاص دهید

زمان، مهم ترین اصل پیشرفت در هر کاریه. وقتی به طور مستمر برای یه کار وقت می گذارین، نشون میده که به پیشرفت در اون کار واقعاً علاقه مند هستین. پیشنهاد من روزی ده دقیقه است؛ البته اگه بتونین اونو به بیست دقیقه افزایش بدین، عالی تر میشه و سعی کنین اوقاتی باشه که در اون احساس نشاط و سرزندگی می کنین.

 

2. روی اشکالات خود کار کنید

 

پرش از سطح متوسط به سطح پیشرفته زبان انگلیسی

 

بهتره که 30 دقیقه از وقت خودتون رو به شناسایی اشکالات و نقاط ضعف خودتون اختصاص بدین و سپس اون ها رو یکی پس از دیگری حذف کنین.

 

3. از اصلاحات و کلمات بومی زبان بیشتری استفاده کنید

سومین راهکار اینه که حین خوندن مطالب انگلیسی، اصطلاحات و کلماتی که بومی زبان های اون استفاده می کنن رو یادداشت و جمع آوری کنین و بعد سعی کنین از اون ها تو جملاتتون استفاده کنین.

 

یک راه خیلی آسون برای این کار اینه که از “قالب های” انگلیسی استفاده کنین.

 

“قالب ها”، همون عبارت ها، کالوکیشن ها و افعال عبارتی در انگلیسی هستن. خوبیه قالب ها این هست که وقتی از اون ها استفاده می کنین، دیگه لازم نیست موقع صحبت کردن صبر کنین و به چیزی که می خواین بگین فکر کنین و اونو تو ذهنتون به انگلیسی ترجمه کنین.

 

بلکه چون از درست بودن اون قالب مطمئن هستین، می تونین تمرکزتون رو به ادامه صحبت هاتون بذارین. پس استفاده از “قالب های” انگلیسی هم کمکتون می کنه که روان تر و بدون وقفه صحبت کنین و هم این که بیشتر شبیه افراد زبان اصلی باشین.

 

سخن آخر: هیچوقت انگیزتون در پیشرفت رو از دست ندین و همیشه دنبال راهی برای لذت بخش تر کردن یادگیری برای خودتون باشن. سعی کنین در مورد موضوعات مورد علاقتون صحبت کنین و از اصطلاحات جالب و جذابی که قبلاً جمع آوری کردین در اون استفاده کنین.

 

یادتون باشه رسیدن به سطح پیشرفته، یه پروسه بلند مدته و نیازمند مرور مداوم و همیشگی چیزهاییه که یاد گرفتین. پس از زمان غافل نشین. منتظر نظرات شما در مقاله پرش از سطح متوسط به سطح پیشرفته زبان انگلیسی هستم.

 

 

 

 

پکیج خودآموز انگلیسی واقعی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 دیدگاه برای “پرش از سطح متوسط به سطح پیشرفته زبان انگلیسی

  1. سلام
    ممنون از تدریس زیباتون
    من موافق دیدگاههای شما هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.