تقویت حافظه: غذای سالم + ورزش

در بسیاری موارد افراد از ضعیف بودن حافظه شان شکایت دارند. یکی از مشکلات آنها این است که می گویند لغت در ذهنمان نمی ماند و سریعا آنها را فراموش می کنیم.

 

و اغلب این موضوع را به مواردی مثل بالا بودن سن و سال، نداشتن استعداد، مشغله زیاد و مواردی از این دست نسبت می دهند. هر چند در فراموشی لغات عوامل متعددی نقش دارند لیکن یکی از مهمترین موثر در این زمینه نداشتن تغذیه و ورزش مناسب است.

 

حتما شنیده اید که “عقل سالم در بدن سالم است.” ذهن انسان نیز همچون دیگر اعضای بدن نیازمند الگوی سالم زندگی است. این الگو البته شامل تغذیه سالم، ورزش، استراحت و محرکات فکری است. این چهار عامل در داشتن ذهنی قدرتمند نقش حیاتی بازی می کنند و بدیهی است که برای حفظ و نگه داشتن مطالب به مدت طولانی داشتن ذهن قوی بسیار مهم است.

 

سلولهای بدن و از جمله سلولهای مغز برای زنده ماندن و موثر کار کردن، نیازمند اکسیژن و مواد غذایی هستند. از آنجاییکه اکسیژن و مواد غذایی از طریق جریان خون منتقل می شوند، لذا هر چیزی که مانع جریان خون شود سلولهای مغز را از این دو عامل حیاتی محروم می سازد.

 

شاید خوردن فست فود ها ارزان و خوشمزه به نظربرسد، اما از نظر تغذیه به هیچ برای بدن و مغز افراد مناسب نیستند.

 

بر اساس آزمایشات انجام شده مشخص شده که برخی از غذاهای خاص تاثیری چشمگیر روی حافظه کوتاه مدت و بلند مدت فرد می گذارند و حتی خطر ابتلا به بیماری هایی چون آلزایمر را کاهش می دهند.

 

آقای اِد کوک، استاد جهانی حافظه و موسس Mermise برنامه غذایی  ویژه ای تحت عنوان “غذاهای برتر” در لیست برنامه غذایی هفتگی خود دارد.

 

این برنامه شامل زغال اخته، روغن کبد ماهی کاد و امگا ۳ می باشد. همچنین تحقیقات نشان داده است که خوردن ماهی های چرب امگا ۳، برگ سبزیجات تیره و غذاهای سرشار از  ویتامین E و نان سبوس دار می توانند تا  زیادی در تقویت حافظه افراد موثر باشند.

 

در خصوص ورزش نیز دامینک اُبرایان در مقاله “چگونه یک حافظه عالی بسازیم” به معرفی برنامه روزانه گری کاسپارف – قهرمان سابق شطرنج جهان – می پردازد.

 

آقای اُبرایان به بیان این نکته می پردازد که هرگاه برای یکی از مسابقات حافظه آماده می شوم ۵ هفته قبل مصرف الکل را کنار می گذارم و طبق یک برنامه فشرده به دوندگی و دوچرخه سواری می پردازم و تاثیر این تمرینات به وضوح در بالا ر فتن میزان تمرکز و عملکرد من هویداست.

 

من خود به وضوح نقش تغذیه و ورزش را در سلامت بدن و ذهن تجربه کرده ام. نمی دانم آخرین باری که به کوه پیمایی، فوتبال، یا به دویدن در پارک رفته اید چه زمانی بوده اما مطمئن ام وقتی به خانه باز می گشتید آرامش بیشتری احساس کرده اید و نسبت به خودتان حسی بهتر داشته اید و تمرکز شما بیشتر شده است.

 

البته از تاثیرات مدیتیشن نیز نباید غافل شد. دفعه دیگر سعی کنید قبل از امتحان کمی راه بروید و یا کمی مدیتیشن کنید. خب نظر شما چیست؟ آیا به اندازه کافی ورزش می کنید؟ آیا برنامه غذایی سالمی دارید؟ آیا بین کار و درس به اندازه کافی استراحت می کنید؟

 

اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات منفی است توصیه می کنم شیوه زندگی خود را تغییر دهید و بدون شک  فواید این تغییرات را در سلامت و حافظه خود شاهد خواهید بود.

 

اگر موضوع این مقاله برایتان جالب است برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت حافظه می توانید به سایت مطالعه شریف مراجعه کنید.

 

امیدوارم خواندن این مقاله بتواند کمکی هر چند کوچک برای شما در یادگیری زبان انگلیسی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.